Prvních pět litrů Werkového medu je na světě

Před rokem na rekultivované skládce v Třineckých železárnách byly instalovány tři včelí úly. První z nich už vydal první litry voňavého květového Werkového medu.

Jeden z úlů loni v létě pracovníci železáren umístili nedaleko budovy ředitelství, kde na jaře kvete mnoho druhů okrasných keřů a trvalek. Právě z něho bylo možné vytáčet med jako první. – Výnos z tohoto úlu byl 5 litrů medu. Je to dobrý výsledek s ohledem na skutečnost, že se jedná o mladé včelstvo a letošní jaro nebylo pro produkci medu příznivé. Včelám se i v areálu zjevně dobře daří – míní vedoucí odboru životního prostředí v TŽ Radim Klimša. Nutno dodat, že o úly se stará zaměstnankyně téhož oboru a zároveň včelařka Jana Madejová.

Další dva úly byly loni postaveny nedaleko válcovny drátu, kde na 15 hektarech rekultivované skládky vznikla rozsáhlá travnatá plocha s květnatou loukou i keři. V jednom z úseků železárny vysadily květnatou louku s 28 druhy bylin a na další ploše vznikla fialově kvetoucí louka svazenky vratičolisté, která je díky svému nektaru s vysokým obsahem cukrů ideální potravou pro včely. K jejich stáčení dojde v nejbližších týdnech, až rostliny odkvetou.

Jelikož jeden z úlů stojí poblíž budovy ředitelství TŽ, zajímalo nás, zda na samotném ředitelství křivka včelího bodnutí nešla za poslední rok náhodou nahoru. – Nezaznamenali jsme žádná bodnutí včelou – sdělila mluvčí železáren Petra Jurásková Macková a zároveň potvrdila, že oficiální název včelího výrobku je Werkový med. Ten však do prodeje nepůjde, bude sloužit jako dárkový předmět pro návštěvy hutě.

Foto: TŽ

Komentáře

Sdílejte
Předchozí článek:-)
Další článek:-)