Ranní cesta na Hrčavu jako z hororu

HRČAVA, REGION Autobus plný školáků a lidí měl dnes ráno přímo hororovou cestu na Hrčavu. Nejprve mu spadl do cesty jeden strom a pak kolem něj začaly padat další.

„Hodně nepříjemný pocit. Praskalo to, některé kmeny se nakláněly, jiné se rovnou zřítily. Jen před těmi dětmi nemůžete dát najevo, že se bojíte. Naštěstí řidič zachoval chladnou hlavu, nepanikařil. Volali jsme 112. V místě poblíž Markova je špatný signál, takže nás spojili na Slovensko. Pak nás přijeli vysvobodit, ani nevím, odkud byli,“ říká Taťána Lasotová z hrčavského obecního úřadu.

Hůře se asi cítili řidiči v autech, kteří na silnici zůstali uvězněni taky. Přece jen střecha autobusu vydrží větší váhu, a navíc se rizikové okamžiky lépe snášejí ve společenství než o samotě.

„Asi 45 minut trvalo, než jsme mohli pokračovat,“ doplní Lasotová. Určitě není dnes dobré vydat se na procházku do lesa. Stromy jsou od vichřice narušené, a i když vítr ustane, stále hrozí, že se mohou zřítit k zemi.

Hasiči v kraji už mají za sebou 400 výjezdů. Na Frýdecko-Místecku jich bylo 205.

„Jde stále „klasicky“ o odstraňování popadaných a nebezpečně nakloněných stromů a silných větví na silnicích, chodnících, v parcích, popřípadě opřených o elektrické dráty. Hasiči často využívají výškovou techniku, tedy výsuvné automobilové žebříky a automobilové plošiny, samozřejmě motorové pily,“ zmínil mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Foto: Taťána Lasotová

Jana

Komentáře