Resumé: Deset dní v nouzovém stavu

  REGION, ČR Před deseti dny byl v České republice z důvodu šíření koronaviru COVID-19 zaveden nouzový stav. V té době byla v republice nákaza potvrzená u 116 osob (dnes je to 995 osob). Od té doby se razantně změnil život nás všech. Co konkrétně se událo v prvních deseti dnech, uvádíme ve stručném přehledu.

  Koronavir Covid 19 se po světě šíří křížem krážem. V současné době se centrum pandemie nachází v Evropě. Se snahou omezit nekontrolovatelné šíření viru přistoupila česká vláda k mnoha opatřením, které mají přímý dopad i na život obyvatel našeho regionu.

  1. Po zavedení 12. března nouzového stavu na území České republiky ustal společenský a kulturní život – zavřely se hospody, restaurace, divadla, kina a knihovny, zrušily se všechny akce, včetně těch sportovních. Dva dny předtím byly zavřené školy, začal platit zákaz návštěv v nemocnicích a domovech důchodců.

  2. Došlo k značnému omezení v dopravě – mezinárodní doprava de facto nefunguje (mezinárodní spoje přestaly jezdit o víkendu před týdnem), MHD v mnoha městech a obcích jezdí podle prázdninových jízdních řádů, je také zakázáno nastupovat a vystupovat předními dveřmi vedle řidiče.

  3. V pondělí 16. března Česká republika zavřela hranice. Jelikož k obdobným opatřením přistoupily i okolní státy, na hraničních přechodech pro automobilovou dopravu vznikaly i 30 kilometrové kolony. Mnoho lidí, kteří pracovali na druhé straně hranice a museli dojíždět, se do práce nedostalo. (Zveme k prohlídce fotogalerie, ve které naleznete dosud nezveřejněné snímky z hraničních přechodů.)

  4. Stejně jako všechny nemocnice v republice, rovněž Nemocnice Třinec  a Nemocnice Podlesí začaly fungovat v „koronavirovém“ režimu – poskytují pouze akutní a nezbytnou péči, byly zřízené kontrolní vstupy, přes které musí přejít všichni návštěvníci. Ve středu 18. března bylo u Nemocnice Třinec zřízeno odběrové místo pro testování pacientů a dva dny nato začalo fungovat dočasné infekční oddělení.

  5. V pondělí 16. března začal platit zákaz volného pohybu, tudíž se celá republika ocitla v karanténě. Pro obyvatele to znamená, že přinejmenším do 24. března mohou chodit jenom do práce a na nákup.  Většina obchodů (kromě potravin, lékáren, čerpacích stanic apod.) byla zavřená. Ke konci týdne vláda kvůli ochraně důchodců zakázala nákupy osobám mladším 65 let od 10 do 12 hod., po změně pak od 7 do 9 hod.

  6. Od půlnoci 19. března začal platit zákaz vycházení bez roušky nebo jiné ochrany obličeje. Jelikož je roušek nedostatek, začal je šít celý národ.

  7. Na základě hlášení hygienické stanice na území Třince do dnešního dne nebyl zaznamenán jediný pozitivní případ koronaviru. Ve světě Covidem-19 je ke dnešnímu dni nakaženo již přes 280 tisíc lidí (doposud zemřelo 11,8 tis. lidí, 93 tis. je vyléčeno), v České republice nakažených je 925 osob, v Moravskoslezském kraji 89, v okrese Frýdek-Místek pak 36 (nejvíce z celého kraje).

  Ve fotogalerií si můžete prohlédnout dosud nezveřejněné fotografie Pavla Schauera z hraničního přechodu v Mostech-Šancích (dva první foto), Mostech u Jablunkova, a Bukovci (dva poslední foto).

  Komentáře