Pavel Zubek má novou výstavu. Tak jsme ho vyzpovídali

TŘINEC  Fotoobrazy, jejichž pojítkem je člověk v průmyslovém prostředí, měly už svou premiéru na Slovensku a v Polsku. Místem, kde jsou v České republice k vidění poprvé, je od pondělí minigalerie třineckého magistrátu.

Na výstavě pojmenované Homo Industria & Werk kromě zmíněných fotoobrazů jsou vystavené rovněž fotografie pořízené v  Belgii, Polsku, na Ukrajině, Slovensku, v Rusku, Maďarsku, Německu, Srbsku či vzdáleném Vietnamu. A samozřejmě také v Třineckých železárnách. Dohromady zhruba 50 snímků, jejichž autorem je třinecký fotograf Pavel Zubek.

Třinecké železárny fotíte „odjakživa“. Je ve Werku ještě nějaké místo, které jste nenafotil?

A nejedno. Nemám nafocenou třeba kovárnu, různé dílny, ale i některé nové provozy. Takže mám ještě co dělat.

Za možností udělat dobrou industriální fotografií jste schopen přejet půl světa. Kam se chystáte?

Zřetelně se rýsují cesty do Polska a Ruska. V hledáčku mám neustále Čínu, ale prozatím moje komunikace s čínskými hutěmi je i nadále bezúspěšná. Tam je to běh na hodně dlouhou míli.

I když industriální fotografie je vaší srdeční záležitosti, nekoketujete občas s myšlenkou překvapit něčím jiným?

Jednou jsem vystavoval fotografie z koncertů. A světe div se, celou výstavu jsem na vernisáži prodal. Tyto peníze prozatím tiše dřímají ve „stružoku“, protože jsou na letenku do Číny.

Koncertní foto zase až takovým překvapením nebylo, protože je známo, že vy koncerty rád. A co třeba krajinky nebo akty?

Pravdou je, že akty jsem měl nedávno vystavit v jedné malé galérii, ale nevyšlo to. Nejspíš se nevědělo, jak by to okolí přijalo. Z druhé strany se musím přiznat, že akty se pořád učím fotit. Ale přestože v tom občas tápu, tak toto učení mně baví.

Dnes v zásadě všichni využívají k focení mobilní telefony. Profesionálové také?

To víte, že ano. Chodím s mobilem již několik let a když uvidím něco zajímavého, tak to cvaknu. Pak k tomu přidám i nějakou větu, která je součástí děje, co jsem v tom momentě prožil nebo co mě zrovna napadlo. Mám asi třicet kousků těchto fotomyšlenek. Takže kdoví, možná časem překvapím jejich zveřejněním.

Autorem fotografií z vernisáže je Pavel Schauer.

Komentáře