Šiji, šiješ, šijeme a nosíme

REGION Bez roušky ni krok, Moje rouška chrání tebe a tvoje chrání mně – sloganů, které se šíří po sociálních sítích je nespočet a vesměs jsou pravdivé. Roušky je třeba nosit, v obchodech či autobusech jsou v zásadě nezbytné. Jenomže nejsou. Národ se proto pustil do šití a naše Goralije není výjimkou.

Dalo by se říct, že dnes šije, kdo může. A to nejen doma. Například v Bukovci Iveta Woclawková na podnět starostky zmobilizovala účastnice kurzu šití, který probíhal v místní škole. – Teď nás šije pět, roušky šijeme pro seniory, prodavačky v obchodech, zaměstnance technického úseku, dobrovolníky, prostě pro ty, kteří je nejvíce potřebují – sdělila naší redakci Woclawková.

Šicí stroje se nezastaví ani v jablunkovském krejčovství „Vůně Goralie“, které se rovněž rozhodlo udělat dobrou věc a šít roušky potřebným. To vše bez náhrady. – Není nás moc a přivítáme každého, kdo si se šicím strojem rozumí. Prostě nestíháme – sdělila jedna z zaměstnankyň.

Kdo šít neumí a chtěl by pomoct, může se doma porozhlédnout po vhodném materiálu na roušky, tedy stoprocentní bavlně, a darovat ho těm, kteří šít umí. Anebo si vyrobit roušku podomácku, bez šiří. Návodů, jak to udělat, je na internetu dost. Zároveň je třeba pamatovat na každodenní dezinsekci roušky v podobě praní ve vysoké teplotě.

Foto: Lucie Brychcyová

 

 

Komentáře