BYSTŘICE Minulou středu strávili bystřičtí předškoláci z polské mateřinky nádherný den na pastvinách v Nýdku. Zázemí našli v roubené stavbě – „Zimarce“, kterou mají k dispozici od minulého roku. Ta vznikla díky přičínění školy, rodičů a sponzorů.

Pod rozlehlým dubem se setkali s Paní lesa, která představila program výletu. Na pastvině přivítal předškoláky s rodiči zvuk trombity hostitele Michała Milerskeho, který byl po celý den průvodcem dětí.

Těm zábavnou formou prozradil zvyky, které jsou spojeny s chovem ovcí. Dětí se pak s velkou vervou pustily do stavby domu z kusů dřeva. LEGO kostky vůbec nepotřebovaly.

Michał Milerski s rodiči postavil opičí dráhu, stačily k tomu balíky slámy a prkna.

Velkou zábavou bylo skákání do hromady sena.

Po skvělé zábavě na čerstvém vzduchu všem vytrávilo, a tak s chutí všichni snědli svačinu.

Učitelky připravily zajímavé dílničky – předškoláci vyráběli fotorámečky, náhrdelníky, štětce z přírodních materiálů, ubrousky zdobené kapradím.

Protože se vše odehrávalo na pastvě, nemohly chybět lidové tance v podání dětí. Jednotlivé skupinky předškoláků prezentovaly naše horalské tance.

Hostitel ukázal tradiční způsob stříhání ovcí, výrobu sýra, zpracování vlny.

Děti si vše mohly vyzkoušet.

Byla také zahájena nová tradice, a to pasování na mladého přírodovědce. Děti dostaly na památku pastýřský zvoneček.

Po nabitém programu všem chutnaly klobásky opékané na ohni.

„Volba školky byla jasná, ačkoli sám jsem absolventem českých škol, manželka navštěvovala polskou školu v Bystřici. Ani jsem nepřemýšlel, do jaké školky a školy děti pošleme. Automaticky jsme je zapsali do polské školky. Má to jen výhody, jednak je to znalost dalšího jazyka, jednak atmosféra ve školce je velmi přátelská, známe se navzájem, tvoříme jednu velkou rodinu. Dnešní akce? Je  skvělá, trávíme s dětmi celý den v přírodě. Toto místo v Nýdku na louce u Milerskeho má své kouzlo, stačí se jen porozhlédnout,

jaká zde je nádherná atmosféra. A navíc Michał Milerski má celý program připravený do posledního puntíku. Děti, ale i rodiče zábavnou formou poznávají chov ovcí. A co je hlavní – skvěle si hrají se senem, klacky, sice doma mají nejnovější hračky, ale je vidět, že jim toho na hraní stačí málo. Jsou šťastné a spokojené, co víc si přát,“ shrnul celý den v přírodě Lukáš Kubiena, jeden z rodičů.

Nadšení byli jak rodiče, tak malí předškoláci, kteří si den na pastvinách u Michała Milerskiego celý den skvěle užili.

 

Komentáře