Šlechetné gesto. Fotbalové Oldřichovice se složily na malou Johanku

OLDŘICHOVICE Šek na dvanáct tisíc korun před vítězným zápasem s Baškou (8:2) věnovali Markovi a Darině Lubowieckým fotbalisté Oldřichovic. Takřka dvouletá dcerka jejich spoluhráče Johanka trpí vzácným onemocněním.

Prostřednictvím projektu Patron dětí se v ČR pro Johanku Lubowieckou vybralo přes 19 tisíc korun. Děvčátko potřebuje naslouchadlo, které vyjde na 112 tisíc korun – 80 procent hradí pojišťovna.

Dvanácti tisíci Lubowieckým přispěly fotbalové Oldřichovice – hráči áčka, dorostu, trenéři a činovníci. Děvčátko dostalo také velkého plyšového medvěda v dresu lídra okresního přeboru.

Johanka se narodila s Hay Wells syndromem, kterým trpí pouze dvě děti v Česku. Narodila se s popálenou hlavičkou, zády i končetinami. Celý život si tak s sebou ponese rozsáhlou infekci pokožky. V souvislosti se svojí nemocí má také srostlé prstíky na pravé nožičce. V prosinci loňského roku byla rovněž na operaci s rozštěpovou vadou.

Holčička nesmí na sluníčko ani do mrazu, nesmí se koupat na veřejných koupalištích. Kvůli popálené hlavičce nejspíš nebude mít nikdy vlasy, nenarostou jí ani nehty. Má pouze špičáky, nemůže pořádně kousat, jídlo jí rodiče mixují. Nemoc má vliv i na Johančino špatné přibírání na váze – vždycky bude maličká a drobná.

Další velkou komplikací Johanky je zhoršující se sluch. Trpí častými infekcemi uší, v důsledku kterých ji hrozí, že přestane slyšet úplně. Rodiče jí každé ráno, odpoledne i večer ošetřují uši i ostatní části těla napadené infekcí speciálními krémy. Aby s nimi děvčátko i přes zhoršující se sluch mohlo komunikovat, potřebuje naslouchadlo.

Snímky: Svatopluk Gandera

Komentáře