Místo do „werku“ šli na šichtu do lesa

TŘINEC Přes 30 zaměstnanců Třineckých železáren namísto svých běžných pracovních povinností v pátek 26. října vyrazilo do lesa. Tam společně s dobrovolníky spolku ČSOP Salamandr zasadili stovky nových dřevin.

Nedaleko vrcholu Ostrý  v rozsáhlé rezervaci Čerňavina pomohli se zalesněním jedlemi, původním druhem stromu, který se zde v Beskydech vyskytoval.

Jak uvádí Tomáš Myslikovjan ze Správy CHKO Beskydy, na vymizení starých jedlí na Ostrém se v minulosti podepsaly emise z třineckých komínů. „Od 80. let minulého století, kdy hynutí lesů gradovalo, se mnoho změnilo. Těžký průmysl se modernizoval, škodlivých emisí ubylo, byť je stále na čem pracovat,“ míní Tomáš Myslikovjan.

Třinecké železárny věnovaly na výsadbu 3 tisíc nových stromů část výtěžku z každé prodané vstupenky letošního Hutnického dne. „Je to náš příspěvek ke zlepšení přírody, a to ve stejné výši, jaká je státu odvedená daň z přidané hodnoty,“ podotýká generální ředitel hutě Jan Czudek.

Věnovanou sumu použije ČSOP Salamandr, jedna z organizací Českého svazu ochránců přírody, nejen na zakoupení stromů, ale i na následnou péči o ně.

Komentáře