REGION Rekordně teplé a na srážky chudé letošní jaro se intenzivně projevuje na průtocích v řekách. Poznat je to hlavně na těch tekoucích z Beskyd. Průtoky zde dosahují dokonce historických minim pro toto období, Ostravice a Olza mají 10 až 20 procent průtoků běžných na přelomu dubna a května.

V tocích jesenických je situace lepší a průtoky jsou zde vyšší díky doznívajícímu tání, i tak jde ale jen o 30 až 50 procent. Díky zmíněnému tání jsou nádrže Slezská Harta a Kružberk plné. Na beskydských nádržích Morávka, Žermanice a Těrlicko se již projevují nižší přítoky a jejich hladiny netradičně pro tuto sezonu klesají.

„Museli jsme omezit i odtok z těchto přehrad. Nádrž Šance má v letošním roce také ještě sníženou hladinu z důvodu dokončované rekonstrukce vodního díla. Pokud si situaci přiblížíme na příkladu nádrže Šance za dobu její téměř padesátileté existence, je v porovnání s letošní nízkou dubnovou hodnotou přítoku jen o asi 10 procent nižší jen jeden údaj, a to přítok z roku 1974. Pokud se však podíváme na letošní období od února do dubna, nebyly v historii přehrady dosud zaznamenány tak nízké přítoky za tyto tři navazující měsíce,“ uvedla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

I v roce 2015, tedy v roce extrémního sucha, trvaly vyšší přítoky do přehrady až do poloviny května a vlastní sucho začalo v červnu. Nejvyšším v historii díla je také průměr z ranních teplot za měsíc duben.

Komentáře