Těšínská tramvaj se vrátila

Těšín Těšínská tramvaj byla opět k vidění, a to během videomappingu na ulici Mennicza v Těšíně. Akce proběhla v rámci projektu Těšínská tramvaj se vrátila!

Celá akce, která se konala v sobotu 31. srpna ve 21 hod., byla založena na nápadu virtuální cesty do dob, kdy po ulicích Těšína jezdila tramvaj, která spojovala historické centrum polské části města s dnešním Českým Těšínem. Šlo o nejkratší tramvajovou trať v Evropě o délce 1793 metrů. Tramvaj jezdila po ulicích pouhých deset let, a přesto se zapsala do historie a paměti obyvatel obou měst. První vozy na ni vyjely v únoru 1911, ale rozdělení slezského města mezi dva státy znamenalo její definitivní likvidaci 2. dubna 1921.

Na fasádě budovy na ul. Mennicza 44 se v 21.00 objevila projekce filmu, který na pozadí dobových fotografií znovu rozpohyboval Těšínskou tramvaj v ulicích města. Diváci viděli, jak tramvaj postupně projíždí všech 11 zastávek celé trasy, kterou tehdy urazila v jednom směru za 12 minut. Účastníci videomappingu obdrželi na památku klíčenky ve tvaru tramvaje. Součástí akce byla také dvojjazyčná výstava fotografií, grafik a různých dokumentů. Ty byly veřejně vystaveny na jedenácti tramvajových zastávkách a také vedle depa.

Na závěr je nutno dodat, že  tramvaj se ve skutečnosti do Cieszyna a Českého Těšína nikdy nevrátí z důvodu vysokých nákladů, technické náročnosti a mezinárodních právních problémů.

Komentáře