Třetí úsek obchvatu je v nedohlednu

Ilustrační foto

REGION Na otázku, kdy se začne stavět třetí úsek obchvatu Třince, zatím nikdo nezná odpověď. Ředitelství silnic a dálnic totiž musí vyhlásit nové výběrové řízení na firmu, která bude stavět.

Za vším stojí majetkoprávní vypořádání. ŘSD se už sice domluvilo z posledním vlastníkem pozemku, mezitím se ale objevil další, který výstavbu komplikuje. „Právně je to velmi složité, ale pokud bych to měl zjednodušit, tak není to tak, že by se s někým soudilo Ředitelství silnic a dálnic, teď je to tak, že majitel nemovitosti stojí před soudem s krajským úřadem,“ popisuje situaci Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic.

A právě z důvodu problémů s výkupy pozemků se ŘSD dostalo do situace, kdy už ani nemá firmu, která by mohla cestu stavět. „Když jsme drželi v ruce platné stavební povolení, okamžitě jsme vysoutěžili zhotovitele, přihlásili se tři uchazeči, jeden zvítězil, v okamžiku, kdy jsme stáli před podepsáním smlouvy, došlo ke zrušení toho stavebního povolení. To znamená, že  jsme smlouvu nepodepsali,“ popisuje Rýdl.

Od té doby uplynul rok a půl a za tu dobu se tak dramaticky změnila situace a proporce nabídek a možností na stavebním trhu, že když ŘSD vyzvalo firmu k podpisu smlouvy, ta mu vysvětlila, že za daných podmínek není schopna smlouvu podepsat. ŘSD oslovilo druhého i třetího účastníka výběrového řízení, ale ani oni nesouhlasili s podepsáním smlouvy.

Proto také ŘSD bude muset vypsat nové výběrové řízení. A to znamená, že se letos stavět nezačne. Velkým úspěchem bude, když se do konce roku povede vysoutěžit novou firmu, která by cestu postavila.

Komentáře