Umění a řemeslo žákům přiblížily Jablunkovské dvorky

JABLUNKOV Tradiční Jablunkovské dvorky – umělecké workshopy, které mají přiblížit školákům umění a řemeslo, se na konci školního roku konaly již po třetí. Organizátorem je Jablunkovské centrum kultury a informací. Workshopy pro děti připravili lidoví umělci a řemeslníci.

Místo pod kaštanem vedle Jacki se proměnilo v řezbářskou dílnu, kde děti z polské i české jablunkovské školy mohly obdivovat šikovné ruce řezbářů, kteří pracovali na dřevěných sochách.

Tyto nádherné výtvory ze dřeva pak doplní betlém, neboť na každých dvorkách vzniknou sochy nové.

Děti mohly řezbáře nejen obdivovat, ale samy i vyzkoušet, jak taková socha vzniká. Pod vedením Otmara Kantora si mohly vyřezat své výrobky z mýdla s jelenem.

Etnograff Maciej Szymonowicz z Polska společně s dětmi ve výtvarném workoshopu zatraktivnil okolí budovy informačního centra, rovněž dohromady vyzdobili nevzhledné skříně uvnitř budovy.  Nejdřív museli šablonu namalovat,  vyřezat, pak ji použili na zdobení.

Z młodzieżą z czeskiej i polskiej szkoły przygotowaliśmy dwumetrowe szablony, inspirację szukaliśmy w hafcie krzyżykowym z koszuli góralkskiej właśnie z okolic Jabłonkowa, odbiliśmy to na ścianę w kolorach czerwonym i granatowym. Tym samym ozdobiliśmy te brzydkie szafy,“ vysvětlil práci svého týmu Szymonowicz.

Nemohl chybět ani tradiční fotoworkshop, který vedli piktorialisté Jiří JurzykowskiJosef Frydrych.

Ti nejdřív děti seznámili se základy digitální fotografie, s technikou focení. Pak šli do terénu hledat vhodné objekty k focení.

„Musím říct, že děti jsou perfektní, zajímají se o fotografie, velmi nás svými fotografiemi překvapily, až nad očekávání,“ chválil děti Frydrych.

Ve fotogalerii můžete obdivovat nejlepší snímky, které v průběhu dvorků vznikly.

Komentáře