Unikátní inspirace světového rázu v třineckém muzeu

TŘINEC Zajímavá kolekce stovky litografií Pabla Picassa ze soukromých sbírek tuzemských i zahraničních sběratelů nově těší návštěvníky Muzea Třineckých železáren a města Třince. Rozsáhlou výstavu Picassových děl doprovází panely zachycující jeho život.

Na všechno, co se týče této jedné z nejvýznamnějších osobností umění 20. století, je třeba uplatňovat velká měřítka. Žádný jiný prvořadý malíř nebyl tak úžasně produktivní jako Pablo Picasso. Málokterý se jako on dožil tak vysokého věku devadesáti jedna let, žádný však nevzbuzoval tak vervní a neutuchající zájem veřejnosti. Odhaduje se, že Picasso vytvořil asi 13 500 obrazů a skic, 100 000 rytin a tisků, 34 000 ilustrací a 300 skulptur a keramických děl.

Vernisáž zajímavé kolekce stovky litografií Pabla Picassa se v Muzea Třineckých železáren a města Třince konal 27. listopadu. „Významná díla světového moderního výtvarného umění pocházejí ze soukromých sbírek tuzemských sběratelů, ale i sběratelů z Rakouska, Německa, Itálie a Slovenska. Jedinečnou kolekci litografií nashromáždil českobudějovický galerista Miroslav Houška. Právě díky němu jsou v muzeu k vidění Picassovy litografické listy již z 50. let,“ upřesňuje ředitelka třineckého muzea Eva Zamarská.

I když je k vidění relativně malá část litografií z Picassovy tvorby, určitě stojí zato tuto výstavu navštívit. Sbírku doprovodí panelová výstava se zajímavostmi z života i tvorby umělce.  „U tvorby jsme se drželi nejuznávanějších názvů jeho tvůrčího období, patří k nim období modré (1901–1904), růžové (1905–1907), období ovlivněné Afrikou (1908–1909), analytický kubismus (1909–1912), a syntetický kubismus (1912–1919), klasicismus a surrealismus z období 30. let 20. století a pozdní dílo v letech 1968 a 1971,“ doplňuje vedoucí muzea.

Panely věnované životu velkého umělce se týkají také jeho dětství, jehož dominující postavou byla matka Marie Picasso-Lopezová, která malého Pabla přesvědčovala, že v životě dokáže, co si zamane. „A protože rodiče mají vždycky pravdu, Picasso dodal, že si zvolil dráhu malíře a stal se Picassem. Picasso už jako chlapec prokazoval vášeň i cit pro kresbu. Podle jeho matky bylo jeho první slovo „piz“, což je zkrácenina od lápiz, španělsky tužka,“ prozrazuje Eva Zamarská.

Pablo Picasso byl pokřtěn jako Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso, se narodil ve Španělsku 25. října 1881 a zemřel 8. dubna 1973 ve věku 91 let ve Francii. Jeho vrcholným dílem se stal obraz Guernica (1937), inspirovaný španělskou občanskou válkou, zřejmě nejvýznamnější politický zaměřené expresívní dílo tohoto malíře. V roce 1946 se usadil na Cote d’Azur, kde se věnoval tvoření litografie, keramiky a obrazů. Valnou většinu těchto děl poté věnoval muzeu v Antibes. Namaloval rovněž slavný plakát s holubicí (symbolem míru) a obrazy Válka a Mír (1952) pro kapli ve Vallauris.

Výstava v třineckém muzeu vznikla díky spolupráci muzea s Galerií 1 České Budějovice. Zpřístupněná bude do 26. ledna.

Komentáře