Úspěch Zaolzioczka v celostátním finále

JABLUNKOV, JIHLAVA V Jihlavě se 11. červnase konalo finále 27. celostátní přehlídky dětských folklorních souborů. Vystoupilo celkem dvanáct folklorních souborů z Čech, Moravy a Slezska. Zaolzioczek z Jablunkova se umístil mezi šesti nejlepšími.

Ve finále vystoupily soubory Borověnka Štěpánov nad Svratkou, Jizerka Liberec, Krušnohor Chomutov, Kytice Praha, Omladinka Uherské Hradiště, Ondrášek Frýdek-Místek, Perníček Pardubice, Prácheňáček Strakonice, Úsměv Opava, Vizovjánek Vizovice. Náš región reprezentoval Zaolzioczek z Jablunkova.

„Celostátní finále dětských folklorních souborů se odehrává vždy jednou za dva roky. Letos se představí choreografie, které vznikly i přes četné komplikace způsobené pandemií,“ upřesňuje Kateřina Černíčková z pořadatelské organizace NIPOS.

Za dobu svého trvání se přehlídka vyprofilovala do podoby prestižní akce oboru. Ve všech svých dosavadních ročnících přinesla  především zajímavá srovnání různých přístupů ke scénickému zpracování prvků navazujících na tradiční lidovou kulturu. Záštitu nad přehlídkou převzal ministr kultury Martin Baxa.

„Do finále jsme postoupili už v loňském roce, ale kvůli covidu se finále konalo až letos,“ poinformovala redakci Marcin Filipczyk, vedoucí souboru.

Mezi dvanácti finalisty se Zaolzioczek se svým programem „Jak jo chodził do szkoły“ umístil mezi šesti nejlepšími a získala zvláštní ocenění. Porotci ocenili mladé umělce z našeho Zaolzio za přirozený jazyk, který použili ve svém scénickém programu. Autorkou choreografie byla Lucyna Tomek, o hudební nastudování se postaral Jaromír Chlouba.

V porotě zasedli choreografové, tanečníci a pedagogové z různých koutů České republiky. Mezi nimi Magdalena Múčková, umělecká vedoucí CM Danaj ze Strážnice, cimbalistka, pedagožka a redaktorka Českého rozhlasu Brno a televizní moderátorka.

„Pochválila nás za autentické vystoupení dětí na pódiu a vystoupení kapely. Řekla, že bychom neměli nic měnit, jen pokračovat v tom, co děláme. Tento názor nás zahřál u srdce. Naszo gwara je nasz skarb, nimogymy dopuścić, aby w Beskidach zanikło gorolski śpiywani,“ přiznala Lucyna Tomek.

Po sobotním úspěchu mladí umělci za odměnu navštívili Zoologickou zahradu v Jihlavě.

Komentáře