Už brzy začne koncert sekaček a cirkulárek

REGION Je tu jaro. I když to vypadá, že nás čeká chladný víkend, již brzy lidé začnou venku pracovat na cirkulárkách, vytáhnou sekačky a další hlučné zahradní stroje. 

Jejich sousedé si zase v sobotu pozvou kamarády na zahradu, aby si něco ugrilovali, poseděli, odpočinuli a v klidu si popovídali. Jenomže jsou tady sousedé se sekačkami a místo klábosení na zahradě můžou tak akorát na sebe řvát, aby se slyšeli.

„V západních zemích mají klid v sobotu už od 15. hodin. Nemohli bychom se u nás domluvit alespoň na 17. hodin?“ ptala se na setkání s občany v Oldřichovicích žena.

Jedni tvrdí, že mají právo na klid v sobotu odpoledne, druzí zase, že sobota je od toho, aby se pracovalo. A pak je tu ještě vyhláška regulující noční klid a hlučné činnosti.

Ta třinecká třeba říká, že „Každý je povinen zdržet se o nedělích a státem uznaných dnech pracovního klidu v době do 08:00 h a od 13:00 h veškerých prací spojených s používáním strojů, přístrojů a zařízení způsobujících hluk.“.

Ve Vendryni to mají trochu jinak. Tam platí zákaz používání hlučných strojů  celou neděli. Výjimku mají  zemědělci, kteří můžou i v neděli vykonávat sezónní práce na ploše min. 0,5 ha.

Jak najít kompromis? A hlavně, musí být vše nařízeno vyhláškami, nebo by se lidé měli snažit spíš mezi sebou domluvit?

Komentáře