V Bystřici mají nové informační centrum a muzeum

BYSTŘICE Informační centrum, muzeum, ale i prostory pro konání nejrůznějších akcí – lidé v Bystřici mají nový MUZ-IC. A v něm živou studnu, kterou během rekonstrukce našli hned u vchodu do kinosálu.

Do studny se můžete i podívat, protože je nad ní skleněný poklop.  Nové centrum je z dílny architekta Czeslawa Mendreka. „A právě pan architekt dál první impuls, když řekl, že chodbou bude probíhat červený koberec, což v celé naší skupince, která se podílela na tvorbě interiéru, umožnilo vzniknout myšlence tekoucí řeky, červené tekoucí niti. Realita nám pak ukázala, že nápad je dobrý, protože jsme objevili studnu ve stavbě. Zachránili jsme ji,“ popisovala architektka Vladimíra Petříková.

V prvním patře vzniklo také muzeum. Jeho garantkou je Irena Cichá. Zdůraznila, že většinu exponátů do muzea darovali občané Bystřice.

Rekonstrukce proběhla v rámci projektu „Slezské Beskydy – Společné dědictví“ z evropských dotací. Partnerem Bystřice  je obec Brenna, kde vzniká beskydský dům bylinek „Przytulia“. Celkové náklady všech partnerů na projekt jsou ve výši 1,700 tisíc eur, z toho na straně Bystřice 942 tisíce eur. Bystřice získala dotaci ve výši 85 proc.

Podívejte se, jak MUZ-IC vypadá:

Komentáře