V Jablunkově na radnici slavili sametovou revoluci

JABLUNKOV K oslavám třicátého výročí sametové revoluce se připojilo rovněž město Jablunkov celou řadou akcí. Včera v sále na radnici proběhlo zajímavé odpoledne.

Vše odstartovalo koncertem Beaty Kantor, absolventky Hudební akademie v Krakově, která zazpívala písně Marty Kubišové.

Poté diváci měli možnost zhlédnout akademii studentů třineckého gymnázia Sametová. Součástí programu byl film Dějiny očima studentů, který natočili studenti gymnázia.

„Ve škole jsme měli za úkol vytvořit program pro své spolužáky o sametové revoluci, snažili jsme se, aby to bylo zajímavé. Kateřina Balcarová dělala střih, Dominik Horňák a Johanna Szpyrcová film namluvili, já – Nela Sikorová a náš pan učitel Michal Foff jsme zpracovali scénář a Kristina Kwaczková a Taťána Lysková natočily ankety. Film vznikal čtyři měsíce. Díky této práci jsme se o událostech, které se odehrávaly v listopadu 1989, dozvěděli hodně zajímavých informací,“ vysvětlila Nela Sikorová, jedna z tvůrkyň filmu, který přibližuje sametovou revoluci.

Součástí byla i debata s Annou Latalovou, kterou moderovaly Nela Sikorová a Kateřina Balcarová.

 „Byla jsem krátce po škole, učila jsem na 7. ZŠ v Třinci. Na první demonstrace jsme jeli s manželem do Olomouce, protože synovec v této době studoval v Praze, od něho jsme měli nejčerstvější informace, pak jsme se zúčastňovali demonstraci v Třinci,“ na listopad 1989 zavzpomínala pamětnice Anna Latalová.

„V dnešní době se bohužel vytratila sounáležitost. Jsme hodně zaměřeni pouze na sebe, na svou rodinu. Takový pocit, kdy jsme s mnoha lidmi za jedno, se vytratil,“ dodala Latalová.

Akce vyvrcholila koncertem Františka Nedvěda mladšího.

 

Komentáře