V Jablunkově se ptali: Proč nerespektujete vůli voličů?

JABLUNKOV Včera odpoledne jablunkovští kandidáti zvolení do zastupitelstva v letošních volbách složili slib. Určili také, kdo bude vést Jablunkov další čtyři roky. 

Starostou byl jednohlasně zvolen Jiří Hamrozi, novým místostarostou se stal Luboš Čmiel. Nejbližší čtyři roky povede Jablunkov rada v tomto složení: Marek Jachnicki, Petr Tvrzník, Petr Sekula, David Sventek a Eva Gawlasová.

Ačkoli byl starosta zvolen jednohlasně, volba místostarosty tak poklidně neprobíhala. Opozice už při projednávání programu zastupitelstva navrhla, aby se k volbě vedení města mohli vyjádřit také občané, kterých bylo v sále víc jak čtyřicet. S tím však nesouhlasila koalice (KDU-ČSL, ODS, ANO a Nezávislí a Strana soukromníků), takže nakonec lidé, kteří se přišli podívat na jednání zastupitelstva, mohli svůj názor vyjádřit až po zvolení členů rady, starosty a místostarosty a po zvolení předsedů výborů.

Kateřina Chybidziurová poukázala na to, že se ve volbách  na druhém místě umístila ČSSD a toto rozhodnutí voličů by podle ní měl vítěz voleb respektovat. „Povolební vyjednávání probíhala necelé dva týdny a my jsme vždy deklarovali, že chceme ctít výsledky voleb a nemáme problém s žádnou politickou stranou,“ uvedla Chybidziurová.

Nicméně nakonec v Jablunkově vznikla koalice KDU-ČSL, ODS, ANO a Nezávislí a Strana soukromníků. ČSSD se společně s SNK – Jablunkov 2018 a Soužití-Wspólnota ocitli v opozici.

ČSSD navrhla, aby byla místostarostkou Kateřina Chybidziurová.  Tento návrh neprošel. Místostarostou byl zvolen Luboš Čmiel, kterého navrhla koalice. Neprošel také návrh opozice, aby v radě kromě radních koalice byli také radní opozice.

Lidé, kteří přišli na zastupitelstvo, se pak ptali, proč nevznikla koalice KDU-ČSL a ČSSD. Za všechny citujeme vyjádření Ireny Gomolové:

Ve škole učím žáky o demokracii, o tom, že lidé v demokracii mají právo vyjádřit svůj názor, mají právo říct, jak chtějí žít. Mají k tomu jedinečný nástroj a to jsou volby, zvlášť ty komunální. A v komunální volbách my občané nevybíráme nějakého anonymního politika, stranu, ale vybíráme člověka, kterého dobře známe. A těmto lidem dáváme svou důvěru. Předpokládám, že vy, zvolení zastupitelé města Jablunkova, jste šli do voleb s tím, že chcete pracovat pro město Jablunkov, že chcete pracovat, aby se nám všem žilo lépe.

Měli byste mít jednu důležitou vlastnost, a to je schopnost domluvit se, umění respektovat jeden druhého, a také respektovat názor nás občanů. Proč dnes nerespektujete výsledky voleb, proč dnes nerespektujete vůli občanů tohoto města? Bojíte se jeden druhého, nebo se neumíte domluvit? Nebo je za tím něco jiného? Měli byste si uvědomit, že to my, občané jsme vám rozdali karty a vaší povinností je s nimi hrát fér a nepodvádět. Proto se ještě jednou ptám, proč jste nerespektovali vůli občanů města, proč jste volili tak, jak jste volili? A nechci slyšet o nějakém programovém prohlášení, protože vaše programy byly stejné. Chtěla bych slyšet vaši odpověď„.

Komentáře