V Jablunkově vystavovali chovatelé králiků, drůbeže a drobného ptactva

JABLUNOV V areálu SOŠ a SOU Jablunkov od pátku do neděle proběhl Třetí ročník výstavy králíků, drůbeže a drobného ptactva. Hlavním pořadatelem byl Český svaz chovatelů Jablunkov.

„Pro letošní ročník jsme připravili pár inovací. Především máme online katalog. Zakoupili jsme také nové klece, díky tomu jsme mohli výstavu rozšířit, vystavujeme kolem 250 zvířat. Vystavují nejen místní chovatelé, ale i chovatelé z Orlové, Lutyně, Karviné, ze Slovenska, výstava je mezinárodní.  Od nového roku jsme se připojili k okresu Karviná, což je pro nás výhodnější, protože spolupráce s okresem Karviná je lepší, máme možnost výhodněji koupit registrační kroužky,“ vysvětlil jeden z organizátorů Jakub Czepiec, který je jednatelem ZO ČSCH Jablunkov.

Během výstavy delegovaní členové svazu posuzovali kvalitu drůbeže, vodní drůbeže a králíky. Nejlepší kusy dostaly čestné ceny.

„Pro vítěze se snažíme zajistit ceny, nejen dobrý pocit z vítězství, ale dostanou třeba i krmení, čímž jim alespoň nějak finančně pomůžeme,“ dodal Czepiec.

Jedním z nejmladších chovatelů je Jakub Lisztwan z Milíkova, který má doma slepice, ale nejvíc ho baví chov králíků.

„Doma mám 14 králíků, letos jsem s jedním získal cenu nejvyšší, což mne velmi těší,“ pochválil se vítězstvím mladičký chovatel, který se do organizace výstavy zapojil velmi aktivně a zodpovědně.

Páteční dopoledne jsme zorganizovali pro školy a mateřské školky. Kromě drobného zvířectva děti mohly jezdit na elektrické motokáře, byly otevřené i kovářské dílny,“ popsal bohatý doprovodný program Czepiec.

Návštěvníci na výstavě v Jablunkově mohli zhlédnout raritní plemeno slepic Ayam Cemani. Zvláštní jsou tím, že jsou celé černé, černé mají běháky, zobák, oči, hlavu. Dokonce i kůže, maso a kosti. Chovatelé potvrzují, že i krev má slípka o něco tmavší než ostatní plemena slepic. Černý má i jazyk.

V tradici výstavy chceme pokračovat, máme momentálně širokou základnu. Je důležité, že máme celkem mladé chovatele,“ podotkl Jakub Czepiec.

 

 

Komentáře