V jídelně zítra začnou vařit. Žloutenka se přenáší cestou výkaly-ústa

JABLUNKOV Děti z jablunkovských škol už zítra dostanou v jídelně teplý oběd. Dnes ještě kvůli onemocnění zaměstnance kuchyně žloutenkou typu A mířily do školy s větší svačinou.

U plotny však zítra budou stát náhradní zaměstnanci, protože část těch stávajících je v povinné karanténě.

Smůlu mají cizí strávníci, kteří si chodili pro jídlo do jídlonosičů. Pro ně se nebudou obědy  připravovat do pátku.

Zeptali jsme se Krajské hygienické stanice, zda by se měli rodiče obávat toho, že se jejich děti žloutenkou nakazily. Odpověď bohužel přišla v tomto znění:

„V souvislosti  s onemocněním osoby vykonávající činnosti epidemiologicky závažné, byla ze strany KHS MSK nařízená přísná protiepidemická opatření s cílem zamezení dalšímu přenosu nákazy a minimalizaci zdravotního rizika.“

Jaké jsou příznaky hepatitidy A? Je to teplota, únava, nechutenství, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, tmavá moč, světlá stolice, bolesti kloubů, zežloutnutí kůži a bělma očí.

Příznaky se obvykle objeví 4 týdny po expozici, v některých případech i 2 týdny nebo také až za 7 týdnů a obvykle netrvají déle než 2 měsíce. Avšak někteří lidé, obzvláště děti, nemají zpočátku žádné příznaky onemocnění a mohou přenášet virus 14 dní před jejich prvním objevením.

Hepatitidě A se také přezdívá nemoc špinavých rukou. Přenáší se totiž tak zvanou fekálně-orální cestou, což znamená výkaly-ústa. Zdrojem infekce bývá totiž stolice nakaženého a vše, co jí bylo kontaminováno. Možná to zní odpudivě, ale běžně se takto můžete nakazit například kontaminovanou vodou.

Více se dozvíte zde.

Komentáře