V knihovně někdo vysypal plastový odpad

TŘINEC Vypadá to jako čin vandala. Když vejdete do třinecké knihovny, hned u vchodu uvidíte plastový odpad, který někdo vysypal kolem zeměkoule.

Ukázalo se, že odpad zde odložili samotní knihovníci. Jedná se totiž o happening „Moře plastů“. „V Knihovně Třinec jsme se rozhodli, že se v roce 2019 mimo jiné zaměříme i na téma ekologie, znečišťování životního prostředí a na to, jak nakládáme s odpady. Plánujeme přednášky, diskuze a třeba různé happeningy. „Moře plastů“ je taková první vlaštovka, kterou reagujeme na plastový odpad v mořích a oceánech,“ vysvětluje Jan Delong z Knihovny Třinec.

Knihovníci pár týdnů sbírali plastový odpad, který sami vyprodukovali.  „Pak jsme jím zasypali naši Zeměkouli,“ popisuje Jan Delong.
Na panelech umístili informace, které problematiku plastového odpadu více přibližují. „Zatím máme velmi pozitivní ohlasy, které nás těší a je vidět, že toto téma lidem není cizí a uvědomují si, že plasty, znečišťování životního prostředí ale také globální klimatické změny se týkají nás všech,“ dodává Delong.
Teď už je tam trošku méně odpadu. Část plastů totiž knihovníci museli odstranit, protože během pár dní začaly nepříjemně zapáchat.

 

Komentáře