MOSTY u JABLUNKOVA V dřevěnce na Fojství v Mostech u Jablunkova ve čtvrtek 15. července začaly pravidelné prázdninové workshopy Dny s řemeslem. První byl věnovaný kopřivě, kterou můžeme najít téměř všude – na okrajích pole, silnice, louky, i na vaší zahradě.

Obyčejná kopřiva má však neobyčejné účinky a je považována za skutečný všelék, má velmi pozitivní vliv na lidský organizmus, o čem se mohli přesvědčit návštěvníci tradičního Dne s řemeslem.

Hned na prvním stanovišti se přítomní mohli dozvědět, jak významná kopřiva je.

„Z kopřivy toho jde dělat opravdu velmi hodně. Kromě kopřivového čaje, který má léčivé účinky, jde dělat i nitě – od hrubých, z kterých se šilo košile, pytle, až po úplně jemné, z kterých se paličkovalo krajky. Kopřiva se zpracovávala od pravěku, kdy se z ní dělaly velmi jemné látky, ale i hrubší. Kopřiva v dávných dobách patřila k luxusním materiálům.  Po I. světové válce upadla v zapomnění. Dneska si to už nikdo nepamatuje,“ seznámil přítomné se zpracováním kopřivy Václav Michalička z Novojičínského muzea.

Všichni návštěvníci obdivovali košili utkanou z kopřiv.

Z jemných nití…..

…se dá paličkovat i krajky.

Návštěvníci se mohli dozvědět, jak se z kopřivy vaří sirup. Děti se učily tkát na stavu.

Na dalším stanovišti si mohli přítomní ozdobit skleničku.

Babičku, ale i další příbuzné určitě potěší pozdrav z Dne řemesel. Kromě ručně udělané obálky a přání, adresáta určitě potěší i obsah – sušené byliny, z kterých se dá uvařit čaj.

Jadwiga Onderek ukázala, jak se vyrábí kopřivové hnojivo, které se může použít i jako postřik proti mšicím.

„Vůbec jsem netušila, co všechno jde z kopřivy vyrobit, jak je užitečná. Vždy se jim vnímala jako plevel, ale díky dnešnímu dni musím změnit názor. Velmi mne překvapilo zpracování kopřivového vlákna k textilním účelům. Nikdy bych nevěřila, že z kopřivy jde udělat nitě, které se zpracovává a dál využívá,“ prozradila jedna z návštěvnic, která do Mostů u Jablunkova přijela z vnučkami až z Karviné. „Jezdíme sem s celou rodinou pravidelně, vždy se něco nového a zajímavého dozvíme, strávíme zde velmi příjemný den,“ dodala.

„Dny s řemeslem se těší velké oblibě, jezdí sem lidé z Karviné, ale i od Ostravy. Většinou jsou všichni nadšení, což je pro nás startovacím motorem pro další ročníky,“ těšila se Kateřina Hamroziová, pracovnice Gorolského turistického informačního centra v Mostech u Jablunkova.

Další setkání s řemeslem je naplánováno na čtvrtek 29. července, kdy se bude mluvit i tradičním oděvu.

Komentáře