V pátek 8. května se v Nýdku konalo tzv. Miyszani owiec (míšení ovcí). Tato událost není jen oblíbenou turistickou atrakcí, ale především symbolickým milníkem pro místní hospodáře, protože oficiálně zahajuje pasteveckou sezónu.
Tato tradice vychází z historie, kdy gazdové z celé vesnice svěřovali své ovce bačovi na společnou pastvu na salaši. Aby si ovce od různých majitelů na sebe zvykly a tvořily jedno kompaktní stádo, musely se symbolicky i fyzicky „promíchat“. Celý obřad má stádu zajistit ochranu a zdraví po celé léto na horách.
Součástí programu byla soutěž pro devět dobrovolníků, která prověřila jejich fyzickou zdatnost při práci se zvířaty. Účastníci museli:
- Sběhnout z kopce pro láhev mléka a vyběhnout s ní zpět nahoru.
- V ohradě chytit jehně a nakrmit ho.
- S jehnětem v náručí třikrát oběhnout ohradu a doběhnout do cíle.
O hudební doprovod se postaraly kapely Czerchla a Poľana . Čtyři taneční páry předvedly tance od typicky gorolských přes těrchovské až po „Čierny Balog“ nebo tance z východu Slovenska.
Po skončení programu na louce se akce přesunula do nýdecké Dřeviónky. Za doprovodu lidových nástrojů zpívalo a tancovalo až do pozdních hodin.






















