V Písečné obdivovali závodní holuby. Nejlepší zvládli přes 17 000 km

PÍSEČNÁ Sedmnáct, šestnáct, patnáct. Tolik tisíc kilometrů nalétali nejlepší závodní holubi. Na výstavě v Písečné bylo k vidění celkem 122 exemplářů.

Výstavu uspořádal Místní spolek Jablunkov spadající pod Oblastní sdružení Třinec. „Koná se jednou ročně, přičemž dříve ji mohl uspořádat každý spolek. Dnes už ji mohou zorganizovat v podstatě pouze dva, a to Jablunkov a Návsí, které čítají více než patnáct členů.

„Zatímco u nás zájemců o holubaření ubývá, v sousedním Polsku je tomu přesně naopak,“ vysvětlil Vladislav Lyžbicki, člen jablunkovského spolku a současně předseda Oblastního sdružení v Třinci. Kolekce nejlepších exemplářů sdružení reprezentuje na celorepublikové výstavě.

V Písečné bylo k vidění celkem 122 holubů. Nejdříve proběhlo bodování a posléze vyhodnocení. Nejlepší z vystavených exemplářů na závodech nalétaly přes patnáct tisíc kilometrů.

Závodní sezona trvá od května do konce července a skládá se z dvou desítek závodů (na dlouhých, středních a krátkých túrách) konajících se o víkendech. Nejdelší tratě měří přes tisíc kilometrů, holubi létají třeba až z Německa či z Belgie, hodnocení vždy zahrnuje dvacet procent nejrychlejších.

„Holubi vyvíjejí rychlost kolem sta kilometrů na hodinu. Pokud vane příznivý vítr, vypustíme je třeba v Lounech v šest ráno a domů dorazí přibližně o čtyři hodiny později,“ prozradil Lyžbicki, který vlastní přes sto třicet holubů.

Komentáře