V Třinci budou mít „chytré“ zastávky, zatím pouze dvě

TŘINEC V Třinci chystají další novinku – „chytrou“ zastávku. Čím se bude lišit od těch obyčejných?

Spoustou dodatečných funkcí. Kromě lavičky, odpadkového koše, které mají všechny zastávky, bude ta „chytrá“ mít třeba i USB vstup na dobití elektronického zařízení.

Takže si na zastávce budete moci dobít telefon, a jelikož tam bude i wi-fi hotspot, můžete i bezplatně surfovat na internetu.

To ale není vše. Na zastávce najdete elektronický displej, kde budou zobrazovány aktuální informace o nejbližších spojích a jejich příjezdu, aktuální čas a teplota vzduchu.

„Na druhém elektronickém dotykovém displeji si budou moci občané zjistit navazující či jiné spoje z jízdních řádů, aktuální předpověď počasí nebo kulturní a společenské akce v Třinci,“ doplňuje Patrik Žondor, vedoucí kanceláře vedení města.

Kromě toho bude přístřešek vybaven kamerovým systémem, systémem servisních čidel nebo například emergency tlačítkem, které může sloužit k přivolání pomoci v nejnutnějších případech.
„Celý systém bude čerpat energii primárně ze střešních fotovoltaických panelů,“ dodává Žondor.
V Třinci zatím plánují postavit dvě takové zastávky, ale není vyloučeno, že jich do budoucna bude více. Vše bude odvislé mj. od toho, zda se najde vhodný dotační titul.
Prvotně totiž bylo do projektu vybráno 28 nejvytíženějších zastávek. Město na projekt dokonce získalo dotaci. Nakonec ale Rada Města Třince rozhodla odstoupit od realizace projektu  „Chytré zastávky MHD v Třinci“, který měl být realizován za finanční spoluúčasti v rámci Integrovaného regionálního operačního programu.
Projekt se bude realizovat po etapách, ta první bude hrazená z rozpočtu města. Proč Třinec i přesto, že získal dotaci, ji nechce využít?
„Jedná se o inovativní projekt, u kterého bylo těžko odhadnout náklady. Ukázalo se, že tato částka je příliš vysoká,“ vysvětluje starostka Věra Palkovská a dodává, že město nejdřív bude realizovat dvě zastávky z vlastního rozpočtu a s další etapou počká, až se objeví vhodný dotační titul, který pokryje mnohem větší část nákladů.

Komentáře