V Třinci dnes začíná Jeden svět

TŘINEC Ani letos Třinec nechybí mezi městy, ve kterých se koná festival dokumentárních filmů Jeden svět. Hlavními tématy letošního festivalu, který začíná právě dnes, jsou lidská práva a svoboda.

Festival Jeden svět Třinec potrvá do neděle 27. března a celkem promítne 9 dokumentů s tématem lidských práv. – Bohužel v současné situaci a vzhledem k tomu, co se děje nejen na Ukrajině, ale také v Rusku, je hlavní téma festivaluvelmi aktuální. Letošní ročník festivalu má ale mnohem širší záběr, kdy se budeme věnovat také ekologii, sociálním problémům nebo vzdělávání – říká koordinátorka Jednoho světa v Třinci, Agáta Bojková.

Jeden svět Třinec promítne v třineckém kině Kosmos a Knihovně Třinec celkem devět dokumentů. Jejich hlavním tématem bude svoboda, přesněji nesvoboda a jaká k ní vede cesta. Po dnešním zahajovacím snímku Opouštět Počátky režisérky Lindy Kallistové Jablonské (projekce dnes v 17.30 hod.)  jsou na programu následující filmy:

Každá minuta života, který vyvolal během premiéry značný ohlas. Snímek ukazuje, jak se rodiče snaží ze svého syna Mišky vychovat multitalentované a v mnoha ohledech úspěšné dítě. Během promítání se diváci vypraví také na Ukrajinu nebo do Ruska. Poklad Krymu věnující se vleklému soudnímu sporu o vlastnictví historických předmětu bude promítat Knihovna Třinec v sobotu 26. března od 20:00. Ve stejný den, jen o několik hodin dříve (v 17:30) se na stejném místě bude promítat dokument s názvem Zatracená práce. Ten se věnuje svobodě slova a tisku v Rusku.
V programu tradičně nechybí také polský dokument. Soudce pod tlakem režiséra Kacpera Lisowského promítne Kino Kosmos v neděli 27. března v 17:30. Dokument se věnuje polské justici a současnému stavu polských soudů. Festival končí německým dokumentem Severní proud, který tematizuje znečišťování moří a oceánů plasty. Promítne jej Knihovna Třinec v neděli ve 20:00. Cena vstupenky jednotlivé projekce je 80 Kč

Jeden svět Třinec letos doprovodí také jedna doprovodná událost, kterou organizuje Knihovna Třinec. V pátek 25března se třinecká knihovna naplní ukrajinskou kulturou, tradicemi a kuchyní. Připraveny budou prezentace o Ukrajině v podání ukrajinských studentek, promítání dokumentů nebo kreativní dílna. Během celého dne bude možné podpořit dobročinnou sbírku Charity Třinec.
Chceme touto akcí dát našim lidem možnost poznat Ukrajinu, zemi sužovanou válkou a ohromující svou statečností. Návštěvníci se mohou dozvědět něco o její kultuře, tradicích, ochutnat tradiční pokrmy. Chtěla bych také pozvat všechny ty, kteří jakkoliv pomáhají, protože tato akce má být i takovým symbolickým poděkováním za jejich ochotu, energii a dobro – přibližuje páteční akci ředitelka Knihovny Třinec, Martina Wolna.

Dodejme, že od 21. března v třinecké knihovně v rámci festivalu pobíhají projekce pro místní základní a střední školy, které potrvají do 2. dubna.

 

Komentáře