V Třinci se budou číst nejlepší české básně uplynulého roku

TŘINEC Už zítra, tedy v pátek 24. ledna, v 19 hod. představí v Knihovně Třinec Dan Jedlička nejlepší české básně roku 2019. Třinec se tím dočká uvedení stejnojmenné ročenky, kterou už 11 let vydává nakladatelství Host. Speciálním hostem bude básník a performer Marek Pražák.

Je to více než symbolické, že jedenáctou sezónu Literárních večerů v Třinci zahájíme uvedením jedenáctého ročníku sbírky Nejlepší české básně. Jsem rád, že pozvání do Třince přijal jeden z jejich editorů Dan Jedlička, který sám je výborný básník, ale skvěle zná také českou literární scénu, takže se kromě nejlepších básní mohou návštěvníci těšit na postřehy a pozoruhodné příběhy z literárního provozu,“ říká Jan Delong, jeden z organizátorů Literárních večerů v Třinci.

Výběr nejlepších českých básní je výsledkem setkání dvou osobností, dvou subjektivních pohledů na poezii daného roku i na poezii jako takovou.

Dan Jedlička společně s Radkem Fridrichem s nadsázkou deklarují, že „jedenáctá reinkarnace svazku se již tradičně pokouší předstírat výběr z toho nejzajímavějšího, co se v naší poezii v uplynulém roce objevilo ve sbírkách, časopisech i na internetu“.

S nápadem vydávat tyto výbory přišel v roce 1988 americký básník a kritik David Lehman. Podobné ročenky dnes vycházejí v řadě zemí světa.

Dan Jedlička je opavský básník, nakladatel a překladatel. Za svou zatím poslední sbírku Sbohem malé nic byl nominován na cenu Magnesia Litera. V roce 2016 byl jedním ze tří českých finalistů prestižní mezinárodní básnické soutěže Drážďanská cena lyriky. Marek Pražák je mnohostranným umělcem, věnuje se soše, malbě, performanci, hudbě a literatuře. Jedna z jeho básní byla zařazena do ročenky Nejlepší české básně 2019.

 

 

Komentáře