Vůně moře a dálek

MOSTY U JABLUNKOVA Dřevěnka na Fojtství se koncem října naplnila vůní moře a dálek při povídání o plavbě kolem světa s třineckým mořeplavcem Jindřichem Kuchejdou. Jeho plavba na dřevěné plachetnici trvala 5 let a 22 dní.

Někdo v dětství snil o tom, že se stane kovbojem nebo kosmonautem, Jindřich Kuchejda snil, že se stane mořeplavcem. A rozhodl se pro tento sen obětovat kus svého života. Začal spolu s přáteli od stavby plavidla.

Jako vzor posloužila karaka (francouzsky karavela) z 16. století. Jejich Victoria nebyla ani dokonalou replikou historické lodi, ani super moderní high-tech jachtou současnosti. Byla však solidně postavenou dřevěnou námořní plachetnicí, která svou plavbyschopnost a odolnost nesčetněkrát prokázala na každé z 49 122 mil, které na cestě kolem světa zdolala. Victoria vyplula 1. srpna 1999 z polského Štětína.

Na cestě trvající 5 let a 22 dnů o problémy a potíže nouze nebyla. Například hned v úvodu, kdy posádka potřebovali dostat loď do Polska, výška hladiny Labe byla dva metry a ponor lodě tři metry. Na Floridě pak posádka strávila devět měsíců prací, aby vydělala na nový motor. Z druhé strany Victoria zažila i romantiku.

„Byl tam s námi pár, který se chtěl vzít. Podle námořního práva má kapitán na moři i právo oddací. Bylo nás tak akorát, dva svědci a jeden oddávající. Po návratu domů jsme však zjistili, že každý stát kapitánské oddací právo si vykládá jinak. Český právní systém takové případy uznává, ale musí platit alespoň jedna ze dvou podmínek: když jeden ze snoubenců umírá nebo že loď se potápí,“ popsal jak se ukázalo skoro svatební den Kuchejda.

Třinecký mořeplavec zároveň přiznal, že největším oříškem bylo „věčné“ hledání posádky. Z původních dvanáctí lidí vydrželi stavbu lodi a celou plavbu pouze Ivan Orel, Michal Nešvara a právě Jindřich Kuchejda (na foto vpravo).

O svých zážitcích napsali knihu „Idioti na cestě kolem světa“. S vědomím, co ho čeká, by prý už stejnou plavbu absolvovat nechtěl. Na závěr zacitoval člena posádky Ivana Orla:  „Ten, kdo nerozumí přírodě, jde studovat biologii. Ten, kdo nerozumí sám sobě, jde studovat psychologii. A ten, kdo nerozumí ničemu, jde na moře.“

Komentáře