REGION Extrémní zimní závod jednotlivců a dvojic LH 24, který si před pár lety vyzkoušel i velitel jablunkovských hasičů David Sadowski, se blíží. Uskuteční se poslední lednový víkend na Lysé hoře. Zúčastníte se?

Jak na klání hasič vzpomínal? „Jedná se o čtyřiadvacetihodinový běh na Lysou horu a zpět. Stále dokola. Ve dvojici jsme to otočili jedenáctkrát. Považuji to za psychicky nejtěžší závod, jaký jsem kdy zažil,“ popisoval Sadowski.

A dále poznamenal: „Venku bylo mínus 14 stupňů, hromady sněhu. Trasu označovala světýlka na stromech. Kolem třetí v noci už jsme měli pomalu halucinace. Vítěz zvládl Lysou horu celkem čtrnáct krát, já jsem z více než tisícovky startujících skončil sedmdesátý.“

Sportovci ze všech koutů republiky budou bojovat s nejvyšším beskydským vrcholem posedmé. Pořadatelé závodu, který je zároveň zimním mistrovství republiky v horském maratonu jednotlivců, připravili pro závodníky i fanoušky řadu novinek.

„Díky automobilům, které poskytne náš nový generální partner Renault Česká republika, zajistíme závodníkům prvotřídní transportní servis mezi hlavním centrem závodu v areálu Na Pile Ostravice a Rekreačním centrem Sepetná, kde je hlavní depo, předávka a měření závodu,“ doplňuje ředitel závodu Libor Uher.

V minulých letech probíhala akreditace závodu v tělocvičně místní základní školy. V tomto roce se organizátorům podařilo získat a zrekonstruovat jedinečné prostory bývalé ostravické pily.

„Uskuteční se tady také sobotní slavnostní startovní ceremoniál s koncertem dechové kapely BezděkBrothers, malým překvapením a skromnou oslavou,“ dodává Uher.

Po celý závodní víkend zde bude probíhat Den otevřených dveří bývalé Pily a Katrovny. Návštěvníci tak poznají primární postup zpracování dřeva, budou se moci pokochat snímky beskydského patriota a fotografa Marcela Fujcika nebo nahlédnout do obrazové galerie s fotografiemi z pohoří Himaláj, Karákóram a Beskyd.

Pro děti bude jistě zajímavá expozice dřevěných hlavolamů frenštáckého řezbáře Václava Obšivače, která se tak stane první částí připravovaného dřevěného IQ parku Ostravice. Hry a hlavolamy Obšivače jsou známé nejen u nás, ale po celém světě.

Závodníci i diváci se dočkají nově také unikátního obrazového a zvukového telemostu mezi vrcholem Lysé hory, depem na Sepetné a hlavním centrem v areálu Na Pile Ostravice.

Jana

 

Komentáře