Výzva pro dárce krve, situace v třinecké nemocnici je kritická

TŘINEC Hematologicko-transfúzní oddělení Nemocnice Třinec se i nadále potýká s kritickým nedostatkem krve. Situace je svízelná, což je vidět na úvodním grafu zásob krve (v červené barvě), které nemocnice má nyní k dispozici.

Z důvodu kritického nedostatku krve, Hematologicko-transfúzní oddělení bude provádět odběry nejen v úterý a pátek, ale mimořádně i v pondělí 2. srpna a čtvrtek 5. srpna.  Nemocnice Třinec se s prosbou o darování krve obrací nejen na všechny pravidelné dárce, ale i na širokou veřejnost. Objednat k odběru se lze na tel. čísle 558 309 627 nebo 558 325 175.

Důvodů, proč je nyní krve nedostatek, je několik. Lidé vyráží na dovolené, mladí lidé se nechávají očkovat a nemocnice dohání plánovanou operativu – uvedla tisková mluvčí Nemocnice Třinec Irena Sikorová Nožková. Zároveň dodala, že situace v celé republice je natolik špatná, že krev lze koupit jen stěží.

Pokud se jedná o darování krve po očkování proti covidu, v případě Pfizeru a Moderny lze darovat krev týden po očkování, u jiných očkovacích látek je to měsíc.

 

Krev nelze uměle vyrobit, potřeba dárců je trvalá. Odebírá se obvykle 450 ml krve do plastového vaku. Samotný odběr trvá 5 – 10 minut. Odebrané složky krve se nahradí během několika dnů až 3 týdnů.

Komentáře