Vzpomínali na kostelík v Gutech

NEBORY, GUTY I když kostelík v Gutech shořel a místo něho v lesíku je pouze prázdný prostor ohraničený plotem, vzpomínky na něj spojují lidi. Důkazem byly včerejší koncert  v Neborech, průvod do Gutů a také mše svatá, které se zúčastnily zhruba dvě stovky věřících. 

Na koncert do Nebor přišli katolíci, evangelíci i nevěřící, Poláci i Češi. Pro každého kostel byl výjimečným místem.

Přišel i kněz Adam Rucki, který v Gutech pořádal setkání mladých lidí. „Kolikrát ten kostelík byl plný hudby. Mladí tomu říkali „disco v Duchu Svatém“. I tři hodiny vydřeli mladí v kostele, když jsem je už pak vyháněl, tak se na mě dívali jak na vraha, že je stahuji z nebe,“ vzpomínal.

Renata Putzlacher popisovala, jak vznikla obálka její sbírky básní „Angelus“. „Když jsem v roce 2006 hledala nějakého anděla na obálku, našla jsem ho v gutském kostelíku. Hledala jsem uvnitř, nakonec jsem vyšla pod ochoz, kterému se u nás říká sobota, a tam jsem našla zpovědnici, vedle ní stály máry a nahoře té zpovědnice byl takový tvar, který připomínal anděla. Takže vlastně mám část gutského kostelíku na obálce sbírky, i v té sbírce,“ vzpomínala.

„Przed rokym koło północy mnie obudziła żóna, kiero mi powiedziała, że kościółek w Gutach gore. Nie wierziłech, dyć to nimógła być prowda, kościół nimoże zgoreć! A stało sie. Był to wielki szok dlo nas wszystkich.  Było tu dziynkowane moc ludzióm, a jo by chcioł podziynkować naszymu ksiyndzowi Kazimierzowi Płachcie za to, że przez cały rok sie tam odbywały msze świynte – czy słóneczko świyciło, czy padało, czy był mróz, albo śniyg,“ mówił Władysław Krężelok z Nieborów.

Koncert na scéně u Domu PZKO v Neborech si nenechalo ujít hodně lidí nejen z Nebor a Gutů.

Vzpomínkový koncert k výročí spálení kostelíku v Gutech

Zveřejnil(a) Gorolweb dne Středa 1. srpen 2018

Hrál Marian Jurečka se svými hostmi.

Lidé si na koncert přinesli svíčky. Atmosféra na koncertu byla úžasná.

Světlo na cestu do Gutů zapálil kněz Adam Rucki.

Pěšky do Gutů šli velcí i malí. Filipek se vezl v kočárku.

Svíčky pak poutníci v Gutech položili pod křížem, který jako jediný během požáru neshořel.

„Drazí bratři a sestry, jsme jedná velká rodina, kterou spojuje výstavba nového kostela Božího Těla. Tento kostelíček přetrval tolik století, najednou tak rychle zmizel. Vnímáme toto jako obraz křehkosti našeho života,“ řekl farář Kazimierz Płachta, který sloužil v Gutech mši svatou.

Komentáře