W sobote wszecy skludzali, aż sie kurziło

REGION Rukavice, pytle na odpadky a hurá do toho! Do akce Ukliďme si Česko se v sobotu zapojili dobrovolníci i spolky z řady našich obcí. 

V Hrádku se úklid konal v rámci přeshraničního projektu z polským Skoczowem. „Nepozvali jsme partnery přímo na úklid, protože to tu neznají a mohli by se někde v našich lesích ztratit. Přijedou až v poledne na posezení na hřišti TJ Sokol,“ uvedl starosta Hrádku Robert Borski.

Do úklidu v Hrádku se zapojilo 52 dobrovolníků. „Uklízíme už devět let, ale bohužel vždy se najdou turisté, kteří po sobě nechávají nepořádek,“ posteskl si starosta.

Do úklidu se pustili i v Kojkovicích. Akci zde pořádal místní osadní výbor. A kromě pytlů odpadků zde našli i poklad – sto let starou pamětní desku. Jsou na ni příjmení čtyř obyvatel Kojkovic, kteří zahynuli během první světové války. Deska byla ihned po první světové válce umístěna na památníku císaře Františka Josefa I. Po druhé světové válce ji nahradila další s nápisem „Za trvalý mír / Za trwały pokój“.

Pamětní deska obětí první světové války byla poté přesunuta do budovy polské základní školy, která byla v roce 1986 přestavěná na Kulturní dům. A právě tam místní hasiči v sobotu onu pamětní desku našli.

W Piosku mómy za płótami zaś cziścieji. Nazbyirało sie nas 30, z tego połówka dziecek. Poukludzali my kole Olzy i potoka Graniecznika jynym do Folwarku. Kiela tego marasu było? Serdeczne dziynka wszeckim, kierzi prziszli, a ji tym, co pómógli z organizacyjóm,” podziynkowoł wszeckim Janek Michalik. W galerii se możecie przeglóndnyć jego fotografie.

I takovýto skvost, vzkaz v lahvi, se nám podařilo vylovit z potoka Vendryňky. Všichni dobrovolníci v sobotu byli nadšeni a velice mile potěšeni tímto vzkazem. Proto prosím vyzývám všechny, zkusme toho milého a úžasného „dziadka“ najít, ať je taky potěšen a sdělí to i své úžasné vnučce,” sdělil Milan Zakřevský z Vendryně, který naši redakci poskytl fotografie.

 

Komentáře