Za blesky a rudými skřítky do kina

TŘINEC Nádherné, dechberoucí snímky bouřek můžete vidět v třineckém kině Kosmos. Vystavuje je tam Martin Popek, fotograf z Nýdku.

Výstava v kinogalerii představuje také unikátní snímky nadoblačných blesků, takzvaných rudých skřítků. Fotograf je „loví“ už od roku 2011. „Výstavu je možno shlédnout do konce měsíce srpna. O vzácných nebeských úkazech se můžete dozvědět víc, pokud přijdete na setkání s autorem do třineckého kina 21. srpna v 16:00,“ zve ředitelka kina Regina Szpyrcová.

Martina Popka přivedl k fotografii zájem o astronomii a meteorologii. Zaznamenává zajímavé nebo vzácné nebeské úkazy od roku 2011, kdy začala jeho spolupráce v projektu Eurosprites. Tento projekt má za úkol mapovat bleskovou činnost nad bouřemi tzv. TLE.

„Vždy jsem se zajímal o různé meteorologické jevy v atmosféře a bouřky mě odjakživa fascinovaly.  S prvním foťákem v roce 2003 jsem je začal fotit. Jako první v ČR jsem začal systematicky pozorovat nadoblačné blesky a během sedmi let byla tyto má pozorování využita ve více než dvaceti vědeckých pracích,“ přibližuje výsledky své zájmové činnosti Martin Popek, člen Fotoklubu Steel Třinec.

Martin Popek od roku 2016 pozoruje nadoblačné blesky pod hlavičkou Ústavu fyziky atmosféry se zaměřením na projekt sondy Taranis. Tato kosmická sonda s velkou Českou účastí má za úkol zkoumat bouřkovou činnost nad Evropským kontinentem a bude vypuštěna na nízkou polární dráhu o výšce 700 km v roce 2019.

 

Komentáře