Na čem se kdysi jezdilo a zrádná Bachratá v Jablunkově

JABLUNKOV Ač to má zimní sezóna za sebou a s ní i lyžování, pokud patříte k těm, kterým budou sjezdovky chybět nebo vás zajímá historie, zajděte se podívat, na čem se jezdilo kdysi.

Unikátní staré lyžařské vybavení najdete v JACKi. Výstava včera začala čtením řádků od Antoniho Szpyrce. „Školáci hned po návratu domů hodili tašku do kouta a běželi na půdu. Odtamtud se vytahovaly jasanové lyže, bambusové tyčky, sáně a brusle. Většina dětí mířila na kopec Bachratá. Někdo frajeřil s kandahárem, jiný si připnul papuczoky, další fekveldky,“ popisuje Szpyrc.

Systém lyžování byl velmi jednoduchý. Vylezlo se na kopec a následovala rychlá jízda rovně dolů ukončená efektní zatáčkou. Zkušenější toto neuznávali a sjížděli telemarkem nebo kristiánkou.

„Zákeřnost Bachraté byla skrytá ve třech pahorcích, které vymršťovaly do vzduchu nezkušené malé hochy a jiné nešťastníky, kteří se poté, co se usadil rozvířený sníh, objevili jako sněhuláci,“ stojí ve Szpyrcových zápiscích.

Na akci nechyběl ani Ladislav Michalík, muž jehož otec v Písku vyráběl lyže a on mu od malička pomáhal. Podrobně a barvitě popisoval, jak náročný byl proces, než se z desky stala lyže. Retro výstava lyžařského vybavení potrvá do 25. března.

Jana

Komentáře