Zítra se můžete přihlásit do plošného testování na koronavir

  REGION Systém a webová aplikace, které umožní zhruba 5 tisícům dobrovolníků z Moravskoslezského kraje přihlásit se na plošné testování na koronaviru, jsou připraveny. Aplikace se spustí 30. dubna ve 12 hod.

  Cílem plošného testování, na kterém Moravskoslezský kraj spolupracuje se Zdravotním ústavem Ostrava, Krajskou hygienickou stanicí v Ostravě, Ostravskou univerzitou a Vysokou školou báňskou-Technickou univerzitou Ostrava, je ověřit hypotézu, že mezi obyvateli kraje je skupina osob, která nákazu covid+ prodělala, ale neví o tom. Vedlejšími zjišťovanými údaji jsou pak souvislosti mezi bezpříznakovým průběhem nemoci a životním stylem nebo znečištěním ovzduší v místě bydliště.

  – Některé vybrané kraje začaly plošně testovat minulý týden. Výsledkem byly fronty na odběrových místech. Chceme to jinak. Proto jsme vytvořili webovou aplikaci, jejímž prostřednictvím se dobrovolníci na odběry přihlásí z domu. Aplikace jim nabídne odběrová místa a čas, kdy a kam mohou na rychlotesty zajet. Takže žádné zmatky, žádné fronty – řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že na rozdíl od pražského testování je to moravskoslezské anonymní.

  Testovat se bude zejména o víkendech na stávajících odběrových místech v kraji, tedy rovněž v Třinci.

  Průběh plošného testování bude vypadat následovně

  • Zájemci o testování se přes webovou aplikaci zaregistrují do projektu, vyberou si místo a čas odběru. Musí také vyplnit dotazník s otázkami o místě bydliště a okolnostech trávení karantény a zdravotním stavu.
  • Aplikace mu přidělí identifikační číslo, kterým se bude při odběrech hlásit. Na mobil, e-mail mu přijde přesné datum, čas, místo a kód pro dobrovolný odběr.
  • Na odběrovém místě bude zájemce poučen o testu a všech administrativních záležitostech a podepíše informovaný souhlas.
  • Poté mu zdravotník téměř bezbolestně z prstu odebere kapku krve.

  • Na výsledek testu pak na místě počká 10-15 minut.
  • Pokud bude výsledek rychlotestu negativní, vše končí.
  • Pokud bude výsledek pozitivní, ihned na místě testovanému odeberou zdravotníci stěry z nosu a krku a odešlou je do laboratoře na PCR testy.
  • Testovaný odjede domů do karantény a bude čekat 24-48 hodin na výsledek PCR testu, který řekne, zda ještě je či není infekční.
  • Podle toho pak testovaný zůstane nebo nezůstane v karanténě.

  Dobrovolníci se mohou zítra od 12 hod. přihlásit na  https://testovani-protilatek.msk.cz/. Pro další část dobrovolníků se systém opět otevře o týden později 7. května.

  Komentáře