Adam Sikora – slavný jablunkovský rodák

JABLUNKOV V tomto roce slavíme 200 let, kdy se v Jablunkově narodil Adam Sikora – básník a tkadlec. U této příležitosti MS PZKO Jablunkov pozvala na vzpomínkovou akci.

Adam Sikora byl velmi významnou osobností Jablunkovska, je považován za největšího básníka Těšínského Slezska do poloviny XIX. století. Vystudoval pouze dvoutřídní farní školu ve svém rodném městě. Ačkoli se chtěl dál vzdělávat, protože pocházel z chudé rodiny, nemohl si dovolit pokračovat ve studiích. Díky svému talentu i bez dalších studií tvořil své dílo. Je autorem mnoha světských i náboženských písní, zejména koled, které mu vynesly největší uznání. Jen o samotných Vánocích napsal asi 30 písní.

Na vzpomínkové akci vystoupil mužský pěvecký soubor Gorol,

kapela Nowina a

Rozmarynek.

Jeho dílo prezentoval bývalý ředitel Těšínského divadla Karol Suszka.

Předseda MS PZKO Jablunkov Jan Ryłko seznámil přítomné s osobností Adama Sikory, s jeho životem a dílem.

Žáci polské školy zahráli divadelní představení „Jasełka“, jelikož se svých rolí zhostili na výbornou,  publikum je odměnilo bouřlivým potleskem.

„Neměla jsem problém vybrat děti do divadla, měla jsem víc zájemců, než rolí. S dětmi se mi pracovalo velmi dobře, herecká práce je velmi bavila a na scéně to bylo vidět,“ sdělila režisérka představení Renata Staszowska.

Součástí vzpomínkového odpoledne byl i křest a prezentace publikace „Adam Sikora tkacz i poeta z Jabłonkowa“. Hlavním iniciátorem vydání publikace byl Stanisław Gawlik.

„Byl to významný rodák z Jablunkova, toho by měli všichni znát,“ vysvětlil Gawlik.

 

Komentáře