Bezpečnostní rada kraje: Na místě je obezřetnost, ne panika

  REGION Bezpečnostní rada Moravskoslezského kraje jednala o situaci ohledně koronaviru. Kraj vyhlásil zákaz návštěv v nemocnicích, domovech seniorů i ostatních sociálních zařízeních, které zřizuje. Ředitele škol dostali doporučení evidovat žáky, kteří pobývali v oblastech označovaných za ohniska nákazy. Bezpečnostní rada také doporučila zrušit konání veřejných akcí, na kterých se má sejít nad 500 lidí.

  Bezpečnostní rada MSK se sešla včera. – Virus už se dostal do Česka, je pravděpodobné, že se objeví i v Moravskoslezském kraji. Bude důležité přijmout veškerá možná opatření, aby se šíření viru co nejvíce minimalizovalo. Dnes se sešla Bezpečnostní rada Moravskoslezského kraje, na které jsme společně s Krajskou hygienickou stanicí, se zástupci města Ostravy a představiteli všech složek Integrovaného záchranného systému určili konkrétní opatření –  uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

  Všichni občané, kteří navštívili rizikové oblasti, jsou žádání, aby o své cestě telefonicky z domova informovali krajské hygieniky. Krajská hygienická stanice zřídila speciální non-stop infolinku: 595 138 118, 595 138 119 a 595 138 147, je možné také využít linku 112, která je propojená přímo s epidemiology.

  Pokud se jedná o zákaz návštěv v nemocnicích, domovech seniorů i ostatních sociálních zařízeních, ten se netýká dětských oddělení v nemocnicích. Tam platí pouze omezení, dítě může jeden z rodičů navštívit.

  Pokyny obdrželi také ředitelé všech škol v regionu. Dostali doporučení evidovat žáky, kteří pobývali v oblastech označovaných za ohniska nákazy. – Tyto děti by měly zůstat na doporučované dva týdny doma – upřesnil hejtman MSK a dodal: Určitě je na místě lidem připomínat, že je důležité, aby se sami snažili předejít možné nákaze. Rozhodně nechceme šířit paniku, ale není od věci, aby se lidé zaměřili na hygienu, používali dezinfekční gely a vyhýbali se kontaktu s lidmi, kteří jsou nemocní.

  Foto: MSK

  Komentáře