JABLUNKOV Lidé v Jablunkově měli šanci vrátit se o pár století zpět. Na Šance. V JACKi jim před očima běžel dokumentární film o tom, jak se díky opevnění kdysi bránily hranice na Jablunkovsku i o mužích, kteří tam sloužili.

Pod tímto dílem jsou podepsaní nadšenci, kteří dali dohromady střípky dávné historie. Scénář má na „svědomí“ Jaroslav Rabajda, historické materiály Martin Krůl a režii Sylwia Dwornicka. Nechyběli ani na projekci Šancí stejně jako třeba jeden z mušketýrů.

Film se natočil díky loňské historické akci, kdy se do novověkého opevnění Velká šance po 370 letech vrátila posádka z roku 1647. Příběh vypráví o mužích, kteří tenkrát sloužili v Jablunkovském průsmyku.

„Navštívila jsem v létě nástup posádky na šancích, proto jsem byla zvědavá na film. Nelituji. Je zajímavý a přednáška ještě celou projekci posunula dál. Překvapilo mě, kolik se toho povedlo autorům o životě mužů v opevnění zjistit, měli i jmenný seznam mušketýrů a neméně pestré byly zážitky z natáčení,“ zmínila Lucie Brychcyová. Její fotky si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Dodává, že z leteckých snímků jsou ještě dnes patrné půdorysy budov na šancích. Odkaz na rozhovor s Martinem Krůlem je zde.

Odpověď, kde se bude možné na film Šance 1647 ještě podívat, přineseme později.

 

Komentáře