Celorepubliková Ptačí hodinka bude o víkendu

ČR V loňském roce odstartovala Česká společnost ornitologická projekt občanské vědy s názvem Ptačí hodinka. Lidé po celé zemi ve stanoveném termínu sčítají ptáky, kteří jim přilétli na krmítko. Letos sčítání začne v pátek 10. ledna a potrvá do neděle 12. ledna.

K projektu se může připojit opravdu každý. Loňský rok se do akce zapojilo přes 14 tisíc lidí, kteří zaznamenali celkem 57 tisíc sýkorek koňader, 42 tisíc vrabců polních a 38 tisíc vrabců domácích a celou řadu dalších zajímavých opeřenců.

Důvody, proč stojí zato připojit se k této akci jsou dle České společnosti ornitologické následující: O chování zimujících ptáků toho zatím víme velmi málo. Díky tomuto projektu se podaří získat dostatek údajů o tom, kolik ptáků se u nás v zimě vyskytuje. Z časem získáme přehled, kteří ptáci ubývají a kteří přibývají. Dozvíme se také, jaké prostředí ptáci nejraději využívají.

Sčítání je snadné. Stačí si vybrat vhodné místo k pozorování – nejlépe krmítko s pestrou nabídkou potravy. Sčítá se v průběhu jedné hodiny, a to nejen ptáky na krmítku, ale i ptáky v okolí nebo přeletující.

Všechny podrobnosti ohledně Ptačí hodinky včetně informací o odeslání výsledků najdete zde.

Komentáře