Cestování s handicapem aneb nic není nemožné

JABLUNKOV Ve čtvrtek se v Jacki se opět cestovalo. Tentokrát pozvání přijali manželé Márovi, kteří povídali o expedici do čtyř států v jižní části Afriky: Jihoafrické republiky, Namibie, Botswany a Zimbabwe, a také do Vietnamu a Barmy. Do Jablunkova zavítali už poněkolikáté.

Manželé Márovi chtěli splnit cestovatelské sny svému nemocnému synovi Jirkovi a snažili se mu zpříjemnit jeho nelehkou cestu životem. Jirka si každou cestu předem pořádně připravil a nastudoval. Pak s celou rodinou expedici realizoval. Manželé rovněž chtěli ukázat, že i s vozíčkem se dá cestovat, sice je to obtížnější, ale není to nemožné.

Nejdřív s manželi Márovými virtuálně cestovali žáci jablunkovské polské školy. Díky nim se přenesli do Barmy a Vietnamu. Dozvěděli se, jak se v těchto státech žije, co se tam dá zajímavého zažít nebo navštívit.

Odpoledne cestování pokračovalo, návštěvníci se vydali na dobrodružnou cestu do Jihoafrické republiky, Namibie, Botswany a Zimbabwe. Při úžasně barevné projekci se dozvěděli, jak se dá neznámými končinami černého kontinentu cestovat na vlastní pěst – terénním autem divočinou i pouští a přitom spát ve stanech. Dozvěděli se, že je velmi důležité na každé benzince natankovat. Společně navštívili Kapské Město i hliněnou vesnici tradičně žijících Himbů, ve které měl Jirka u žen velký úspěch, všechny se s ním chtěly vyfotit. Stáli tváří v tvář divokým zvířatům a obdivovali největší písečné duny světa nejen ze země, ale i z výšky, hřmící masy Viktoriiných vodopádů.

 

Komentáře