JABLUNKOV Benefiční koncert, který se konal v sobotu na jablunkovském náměstí, vynesl víc jak 80.000 korun. Celý výtěžek poputuje na pomoc partnerskému městu Ťačev.

„V Ťačivu se prozatím nebojuje, ale přichází tam hodně utečenců, o které se ve městě starají. Od začátku konfliktu jsme v kontaktu se starostou města, proto máme přesné informace, co potřebují. Děkuji všem, kteří jste přišli Ukrajinu podpořit, každé vaší pomoci si nesmírně vážíme,“ přivítal přítomné starosta Jablunkova Jiří Hamrozi.

Motlitbu za mír pronesl farář Alfréd Volný.

Pak už se podiu střídali jablunkovští umělci. Vystoupily soubory, sbory, kapely – Blaf, Jablunkovanka, Parafialny Chór Kościelny, Idared, Gorol, Bidon. S.T.S., žáci ZUŠ, Lipka, S.T.S.

Koncert, který uspořádalo Jablunkovské informační centrum ve spolupráci s Charitou Jablunkov a městem Jablunkov, trval celé odpoledne. Slunečné počasí, ochota pomáhat přilákaly na Mariánské náměstí mnoho obyvatel Jablunkova a okolních obcí.

Role moderátorek se ujaly dvě ředitelky – Gabriela Niedoba, ředitelka JACKi, Lucie Szotkowská, ředitelka Charity Jablunkov.

Na pódiu vystoupil Robert Cieślar, ředitel firmy Netis: „Rozhodli jsme se s manželkou, že pomůžeme nějaké rodině z Ukrajiny. Zajel jsem na ukrajinskou hranici a přivezl ženu se čtyřmi dětmi k nám domů. První dny bydleli u nás. Od nich jsme slyšeli, co se u nich doma děje. Věřte, že to, co čtete a slyšíte, je jen malá část. Z každé strany slyším, proč vláda nepomáhá nám, ale nám nejde o život. Ti lidé nechtěli nikam utíkat, chtěli žít ve svých domovech, nechtějí zneužívat náš systém, nechtějí být na obtíž, chtějí pracovat, chtějí být samostatní. Nikdo z nás si nedovede představit, že večer jdete spát a ráno se probudíte do války, jde vám o život, do jedné tašky si musíte zabalit celý svůj dosavadní život.“

Na koncertu byli i lidé z Ukrajiny, kteří před válkou museli opustit své domovy a vydat se na strastiplnou cestu do neznáma. Azyl našli i u nás na Jablunkovsku. Jménem Ukrajinců z podia poděkovala za pomoc Světlana z Kyjeva, která rovněž musela před válkou utéct. Přišla s kamarádkou, které během prvních dnů války zastřelili manžela. „Děkujeme za vaši materiální pomoc, za duchovní podporu, velmi si toho vážíme.“ Byl to velmi emotivní moment pro všechny.

 

 

 

Komentáře