Děti sbíraly plody z gorolské zahrádky

MOSTY U JABLUNKOVA Prázdniny jsou v plném proudu a Gorolské turistické informační centrum v Mostech u Jablunkova připravilo nejen pro děti tradiční „Gorolské dny s řemeslem.“

V dřevěnce na Fojství to ve čtvrtek žilo, všude kolem pobíhaly nadšené děti s kartičkami v rukách a plnily úkoly – konaly se totiž již třetí dny s řemeslem.

Tématem tentokrát byly plody gorolské zahrádky. Návštěvníci se seznámili s tím, jak se zpracovávaly jablka, zelí či obilí.Vše bylo rozdělené do stanovišť podle plodin. Děti se dozvěděly užitečné informace, mohly pozorovat pracující řemeslníky a dokonce si to mohly samy vyzkoušet. Rovněž musely plnit zadané úkoly.

První stanoviště – Malování skleniček na marmeládu – děti si různými technikami ozdobily skleničku na marmeládu.

Na druhém stanovišti se děti dozvěděly, co všechno je možné vyrobit z jablek, samy měly možnost jablka oškrábat, soutěžilo se o nejdelší slupku, natřít…

Třetí stanoviště nabídlo ukázku moštování jablek, děti si vyzkoušely, jak se dělá mošt, zjistily, že to není vůbec jednoduché.

Velmi zajímavou podívanou nabídlo čtvrté stanoviště, řemeslníci ukázali dětem, jak složitá je cesta k hotovému chlebu od zpracování obilí od jeho vymlácení, mletí až k výslednému produktu.

U pátého stanoviště si děti mohly nakrouhat zelí, nakládat do soudku…

U stanoviště číslo šest děti společně malovaly louku, tím poznaly, která zvířátka tam bydlí. Společnými silami utvořily obrovský plakát.

Sedmé stanoviště nabídlo poznávání pecek…

Akce byla určena pro velké i malé návštěvníky. Každý, kdo absolvoval všechna stanoviště, byl zařazen do slosování o ceny.

V průběhu dílen malí i velcí mohli ochutnat regionální speciality – bramborové placky se škvarkami, tradiční polévku, domácí koláč, domácí sýry i hrčavské pivo.
Přijeli jsme až z Hodonína, jsme tady na dovolené, jsme nadšeni, že jsme na tak skvělou akci narazili. Děti můžou vidět, jak se zpracovává obilí, zelí, jak se moštuje. Děti to neznají, sedí jenom u počítačů, ví, že si to můžou koupit v obchodě,“ prozradila Marie Poláchová z Hodonína.

O této akci jsme se dozvěděli náhodně v pondělí, jsme tu totiž na dovolené, jsme nadšeni, že někdo dětem ukáže, jak těžký byl kdysi život, jak to měli náročné, my si dnes všechno koupíme v obchodě. Děti se aspoň dozví o starých řemeslech a mají šanci si je vyzkoušet. Je fajn, že se k tomu řemeslníci vrací,“ řekli nadšeně manželé Pluhařovi z Prahy.
Další setkání s řemeslem je naplánováno na čtvrtek 23. srpna, kdy se bude konat Medový den.

 

Komentáře