Dnes v knihovně opět po naszymu

TŘINEC Kde se vzalo po naszymu? Na tuto otázku dnes odpoví Jana Raclavská během druhé přednášky z cyklu Po naszymu je fajnie / Po našymu je fajně, na kterou zvou náš portál Gorolweb a Knihovna Třinec.

Cyklus přednášek Po naszymu je fajnie / Po našymu je fajně je společným předsevzetím našeho portálu a třinecké knihovny. První přednáška, kterou vedl emeritní profesor Ostravské univerzity Daniel Kadłubiec, se konala před dvěma týdny, a více než sto návštěvníků se mohlo dozvědět, jak moc je bohaté nářečí našeho regionu.

Dnes, tedy na Mezinárodní den žen, vysokoškolská pedagožka Jana Raclavská z Katedry slavistiky na Ostravské univerzitě se během přednášky zaměří na jazykovou komunikaci na Těšínsku na pozadí historicko-kulturního vývoje regionu. Jinak řečeno odpoví na, dalo by se říct, stěžejní otázku: Kde se vzalo po naszymu?

Podíváme se na staré dokumenty, přečteme je a všimneme si vlivů cizích jazyků způsobených hospodářskými, kulturními i politickými faktory. V praktické části věnujeme pozornost germanismům zakořeněným v lidové řeči Těšínska – nastínila průběh dnešní přednášky Jana Raclavská.

Přednáška se koná opět ve velkém sále Knihovny Třinec v 17 hod. Vstup je zdarma. Srdečně zveme!

Projekt Po naszymu na portalu podporuje

Komentáře