Dnes začíná svoz vánočních stromků

TŘINEC Dnes, na svátek Tří králů, který končí cyklus vánočních svátků, začíná svoz vánočních stromků. Třinečtí popeláři jich během každého ledna a začátku února sesbírají a promění na kompost až několik tisíc.

– Již nepotřebný vánoční symbol nepatří do komunálního odpadu. Výrazně snižuje kapacitu nádob, navíc je to neekologické. Loni jsme našli další využití pro tisíce vánočních stromků hlavně z třineckých sídlišť a z centra města. Pro občany je praktické, že neurčujeme den, kdy mají lidé jehličnany odložit na stanoviště kontejnerů. Při menším množství je svážíme v pondělí společně s velkoobjemovým odpadem, ten se ve sběrném dvoře ještě třídí. Když je jich již více, jedeme ve čtvrtky okruh jen pro stromečky – vysvětluje Tomáš Ondraszek, vedoucí komunálních služeb skupiny SMOLO s tím, že umělé vánoční stromky, které již dosloužily, by měli lidé odevzdat ve sběrném dvoře.

Jehličnany zpracujeme ve své vlastní kompostárně v Třinci na dřevní štěpku, která po smíchání s bioodpadem slouží k výrobě kompostu. Proto je třeba stromečky úplně odstrojit a zbavit ozdob, chybou je jejich zabalení do folie.

V kompostárně se štěpka promíchá společně s bioodpadem v míchacím voze, směs následně fermentuje 6 až 8 týdnů, dozrávání trvá 3 až 4 měsíce. Takže do léta bude z vánočních stromečků kompost. Celková roční kapacita třinecké kompostárny skupiny SMOLO činí 8 400 tun, jen loni její zaměstnanci vyrobili necelé dva tisíce tun kompostu. Třinecký kompost má registraci zkušebního ústavu zemědělského a splňuje veškeré limity chemických a fyzikálních vlastností pro zlepšování kvality půdy na zahradách.

Foto: TZ

Komentáře