Do voleb míří v Moravskoslezském kraji 19 volebních uskupení

ČR, MSK V Moravskoslezském kraji se chce do poslanecké sněmovny dostat celkem 506 kandidátů z 19 politických subjektů. Politická uskupení  musela odevzdat své kandidátní listiny na krajský úřad v úterý do 16 hodin, změny v nich budou moci provádět do pondělí 9. srpna.

Do sněmovních voleb, které se budou konat 8. a 9 října, půjde letos v našem kraji o 7 méně politických subjektů než ve volbách před čtyřmi roky, kdy jich bylo 26. Svou kandidátku na krajský úřad odevzdalo celkem 19 uskupení. Mezi nimi je 8 politických stran, 9 hnutí, jedna dvojkoalice a jedna trojkoalice. Do pondělí 9. srpna mohou své kandidátní listiny ještě doplňovat o další adepty na poslanecké křeslo, případně měnit jejich pořadí na listině. Jedno politické uskupení může mít maximálně 36 kandidátů.

Do volebního boje se letos v Moravskoslezském kraji vydaly všechny současné parlamentní strany. Lídrem hnutí ANO je současný hejtman kraje Ivo Vondrák, tváří trojkoalice SPOLU, kterou tvoří strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, je Zbyněk Stanjura. Piráti našli spojence ve STAN, do voleb je povede Lukáš Černohorský, který byl jedničkou na kandidátce Pirátů i před čtyřmi lety. ČSSD vsadilo na Lubomíra Zaorálka, v čele komunistů bude stejně jako v roce 2017 Leo Luzar. Velká změna nastala ve hnutí SPD, v Moravskoslezském kraji jej povede Tomio Okamura. Vystřídá tak Lubomíra Volného, který je ovšem lídrem politického uskupení Volný blok.

– Krajský úřad Moravskoslezského kraje teď bude mít týden na přezkoumání všech přijatých kandidátních listin. Do 11. srpna musí vyzvat přihlášené subjekty k odstranění případných chyb. Na nutné opravy svých kandidátek budou mít politická uskupení prostor do 19. srpna, následující den vydá hejtmanství rozhodnutí o registraci – uvedla tisková mluvčí Krajského úřadu MSK Nikol Birklenová.

Připomeňme: V roce 2017 parlamentní volby v našem kraji dopadly následovně: hnutí ANO 35,42 % hlasů, SPD 13,87 % hlasů, ČSSD 8,83 % hlasů, KSČM 8,69 % hlasů, Piráti 8,64 % hlasů, ODS 7,47 % hlasů, KDU-ČSL 6,45 % hlasů.

 

Komentáře