Soubor Bystrzyca jako téma výstavy v třineckém muzeu

TŘINEC Venkovní výstava fotografií pojmenovaná Klenoty folkloru Bystřice je nyní k vidění v parku Muzea Třineckých železáren a města Třince. Autorem snímků je  fotograf Michal Vybraněc, výstava vznikla u příležitosti oslav 35. výročí založení souboru.

Folklorní soubor Bystrzyca je známý svým obsáhlým tanečním repertoárem. Fotografie proto nabízí pestrou paletu krojů z různých folklorních oblastí v scenérii našich krásných malebných Beskyd. Na snímcích tak kromě našich horalských lidových krojů lze obdivovat krásu valašských lidových krojů, polských šlechtických krojů, krojů z období Varšavského knížectví a polských folklorních regionů z oblastí Żywiec a Rzeszów.

Dále se na fotografiích prezentují kroje regionu Východního Slovenska, konkrétně obcí Zámutov a Parchovany a v neposlední řádě také uvidíte myjavské kroje typické pro západní část Slovenska. Perličkou k vidění jsou zvláště pak stylizované kroje historického území Sedmihradska. Na fotografiích se představuje vícero generací, od generace zakladatelů až po aktuální členy souboru.

Výstava je k vidění do 26. září.

Foto: TZ

Komentáře