Hasiči varují před požáry v závěru roku

  REGION Z hlediska bezpečnosti občanů přichází s koncem starého roku období možnosti zvýšeného výskytu požárů, v horším případě i zranění a úmrtí od špatně instalovaných svícnů, voskových svíček, nekvalitních elektrických svíček východoasijské provenience, a samozřejmě na přelomu roku starého a nového hlavně od neodborně odpalované pyrotechniky.

  K požáru na konci roku stačí v domácnostech zapálená svíčka, stojící v blízkosti bytových textilií, v nábytkových sestavách či se dotýkající smrkových či jedlových větviček, a ještě stojící v průvanu. – Zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by měla být umístěna na stabilní ohnivzdorné podložce v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Zapálené svíčky by neměly zůstávat bez dozoru dospělých osob, nejlépe ani při vašem přesunu do jiného pokoje. Po odchodu z domu je jednoznačně nejlepším řešením všechny hořící voskové svíčky zhasnout. Do adventního věnce a dalších předvánočních výzdob jsou ideální takové hořící svíčky, které jsou uschovány ve skleněné nádobce – připomíná mluvčí hasičů Petr Kůdela.

  Smutným hitem posledních let je několik úmrtí po usnutí s cigaretou v posteli či na gauči, samozřejmě hlavně po konzumaci alkoholického nápoje a spojených třeba se sledováním televizních pořadů. Za poměrně rychlou smrt ve spánku mohou zplodiny hoření. To hrozí i o letošních Vánocích a Silvestru.

  Na zvýšenou pozornost je třeba dbát rovněž v kuchyni. – Hořící olej při smažení kapříka či jiné chutné vánoční ryby na pánvi (nebo ve fritovacím hrnci) nesmíte ani náhodou hasit vodou, pouze použít pokličku, krájecí prkénko, pečící plech, dostatečně velký mokrý hadr či deku – k zamezení dalšího přísunu kyslíku. Pokud si na to netroufáte, ihned volejte tísňovou linku hasičů – radí mluvčí.

  Už od Mikuláše se městy, vesnicemi i sídlišti ozývají rachejtle, světlice, dělbuchy, petardy. Odpalovat by se měly výhradně venku (ne z balkonů) a výhradně na volných prostranstvích – mimo domy, nemocnice, domovy pro seniory, školy, radnice, kostely a také dostatečně daleko od parkujících aut. O kolemjdoucích lidech či jejich čtyřnohých miláčcích ani nemluvě. Nebezpečím mohou být i skladiště odložených věcí na balkonech panelových a jiných domů. Jedna petarda, která doletí na balkon či oknem do pokoje, může způsobit požár bytu i celého domu.

  – Manipulaci s legálně nakoupenou pyrotechnikou samozřejmě nesvěříme do rukou dětí ani osob, které již mají problém udržet rovnováhu. Zábavnou pyrotechniku je samozřejmě nejlepší nakupovat v kamenných obchodech, kde je zaručeno, že není vlhká a je k dispozici návod v češtině. U rachejtlí se opravdu nevyplatí šetřit na kvalitě. Nabízejí ji dnes prakticky všechny obchodní řetězce, kamenné prodejny, stánky a tržnice. Při jejím nákupu bychom měli dbát na to, aby výrobek byl opatřen návodem výrobce v českém jazyce a vyznačením třídy nebezpečnosti. To, co patří do rukou pouze profesionálním ohňostrůjcům, zásadně nekupujeme – připomíná Petr Kůdela.

  A k jakým požárům obvykle vyjíždějí moravskoslezští hasiči v závěru roku? K požárům bytů, kuchyní a obývacích pokojů, parkujících aut (zapálených od rachejtlí), venku i vevnitř jehličnatých stromů, keřů a živých plotů, plastových kontejnerů. O jednom z nedávných Silvestrů dokonce zábavní pyrotechnika, která dopadla na střechu sportovní haly v Karviné, způsobila po prohoření až na strop haly škodu za téměř 1,5 milionu korun.

  Ilustrační foto Pixabay

  Komentáře