Vitalplast zprovoznil moderní recyklační linku

MOSTY U JABLUNKOVA Přední výrobce polyetylenových fólií – společnost Vitalplast – včera slavnostně zprovoznila moderní recyklační linku. Díky 45 milionové investici může nyní měsíčně recyklovat až 250 tun použité fólie.

Novou recyklační linku včera slavnostně uvedli do provozu Irena a Ján Moderovi, majitelé Vitalplastu. – Investovali jsme do nových zařízení a nyní máme vše, abychom dostáli novým trendům. Zaměstnanci tak mají jistotu práce i v budoucnu – uvedl Ján Moder. Zároveň dodal, že tato investice je symbolická tím, že v době, kdy se neustále ve všech pádech skloňuje Zelená dohoda, dekarbonizace či ekologizace, závod, který vyrábí plastové fólie, značnou mírou přispívá také k jejich utilizaci.

První recyklační linku jsme uvedli do provozu v roce 2015. Nyní, kdy je na fólie z recyklátu obrovská poptávka – například ve Skandinávii je fólie bez dodatku recyklační položky v podstatě neprodejná –  jsme se rozhodli vydat cestou investice do nové moderní granulační rakouské linky NGR, která by měla pokrýt veškeré současné požadavky – sdělil Pavel Sajdok, ředitel závodu. – Kapacita staré recyklační linky byla 100 tun měsíčně. Kapacita té nové je 250 tun měsíčně – upřesnil.

Slavnostního přestřihnutí pásky se zúčastnili, kromě vedení společnosti, také její zaměstnanci a zástupci firem, které se na stavbě haly a zprovoznění recyklační linky podíleli, a kterým se za odvedenou práci dostalo vřelého poděkování.

Následně byla všem hostům dopřána exkurze po závodě. Jak se vyrábí plastové fólie v Mostech u Jablunkova se nyní můžete podívat i vy, naši čtenáři.

Fotoreportáž

Hala s novou recyklační linkou před slavnostním zprovozněním

Použité fólie před transformací

I když se jedná o tříděný odpad, vždy 3 až 5 procent odpadu z důvodu znečištění se nedá použít. Takže zjednodušeně řečeno, z jedné tuny použité fólie lze vyrobit 950 kilogramů fólie nové –  uvedl náš průvodce Josef Szotkowski, vedoucí kvality, rozvoje a inovací Vitalplastu (uprostřed v černém).

První krok použitých fólií na recyklační cestě

Uprostřed procesu granulace

Konečný výsledek

Granule následně putují do další haly. – Ano, právě zde začíná proces samotné výroby plastových fólií – potvrdil ředitel Vitalplastu Pavel Sajdok.

Z granulí díky technologickému procesu vznika něco takového

A pak už to fičí…

v několika místech najednou

A je hotovo

Následně se fólie přesouvá do „konfekčního“ oddělení, tedy do haly, ve které probíhá tisk…

a úprava fólie dle požadavků klienta

V reálu to vypadá takhle:

Konečný výsledek

Komentáře