Horská služba zachránila v neděli chlapce i polského turistu

  BESKYDY Hned dvě náročné akce čekaly horské záchranáře včera po setmění – pomoc těžce zraněnému desetiletému chlapci na Lysé hoře a vypátrání polského výletníka v okolí Velkého Stožku.

  Chlapec uklouzl během sestupu z Lysé hory na zledovatělé cestě a při pádu se hlavou zaklínil do dřevěné zábrany na kraji stezky. Hocha vyprostili náhodní turisté spolu s maminkou. Když na místo dorazili záchranáři zjistili, že chlapec si přivodil pravděpodobně poranění páteře. – Ihned jsme jeho stav konzultovali s dispečinkem linky 155 Moravskoslezského kraje a ti se rozhodli, že k nám vyšlou vrtulník. My jsme mezi tím hocha zafixovali do vakuové matrace a velice šetrně jej dopravili na cca půl hodiny vzdálený heliport, kde mohl vrtulník ve tmě přistát – uvedl za Horskou službu Pavel Masopust.

  V půl jedenácté večer pak beskydskou HS kontaktovala polská horská služba GOPR. – Od setmění pátrali po výletníkovi v oblasti Velkého Stožku. Vyrazil do hor s kamarádem, kolem páté hodiny odpoledne se od něj oddělil a vůbec nebyl schopen telefonem záchranářům říci, kde je. Poláci si tedy vzali na starost hřebeny a jejich stranu pohoří – komentoval noční pátrání člen beskydské HS Marcel Svoboda.

  Muž tvrdil, že vidí světla nějakého sídla, ale nebylo jasné, na které straně hřebenu. – Asi dvě hodiny jsme prohledávali vytipované cesty. Jak se ukázalo, polský výletník se pohyboval na naší straně, vyčerpaný a silně prochladlý. Když jsme mu poskytli tepelný komfort, dopravili jsme jej na hraniční přechod Bukovec a předali polským policistům – doplnil Svoboda.

  I v tomto případě měl výletník naprosto nedostatečné oblečení a obutí. – Do oblasti umrzlého sněhu se vydal v městských polobotkách a džínách, bez jakéhokoliv dalšího vybavení. Ani jeho bunda mu moc tepla nedodala, takže v případě, že bychom ho nenašli, hrozilo mu silné podchlazení s možná i tragickými následky – konstatoval Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy a opět varoval turisty před podobným chováním v zimních horách.

  Foto: HS Beskydy

  Komentáře