Identical Identity v galerii

TŘINEC Úspěšný start nové výstavní sezóny má za sebou Galerie města Třince. Na první letošní vernisáž výstavy s názvem Identical Identity dorazila do galerie v prostorách Kulturního domu Trisia početná návštěva.

Výstavu, která byla zpřístupněná 6. ledna, připravila polská kurátorka Jagna Domżalska. Svou tvorbu v kulturním domě vystavují Agnieszka Grodzińska a Vitalii Shupliak. – Je to výjimečná výstava především tím, že její kurátorka s umělci spolupracuje velmi úzce, vystavujícími takřka manipuluje. Užívá je jako nástroje a partnery v dialogu pro prezentaci vlastní filosofické úvahy nad identitou a jejím významem. Připomíná to dirigování symfonie – řekla při zahájení výstavy kurátorka Galerie města Třince, Katarína Klusová. (Rozhovor s kurátorkou třinecké galerie přineseme už zítra.)

Ve výstavním prostoru v kulturním domě TRISIA jsou k vidění různorodá díla od obrazů až po audiovizuální prezentace. Všechna mají jedno společné – zabývají se významem s definicí a vnímáním identity.

Jednou z metod práce Agnieszky Grodzińské je množení a seskupování nalezených obrazů, ve kterých se odráží autorčin pohled na politickou a společenskou situaci, ale promítá se do nich také její intimní život. Vitalii Shupliak naopak zkoumá a snaží se pomocí dokumentu identifikovat pojem „příslušnost.“

„Svobodné výpovědi obou umělců působí jako určitý druh šifry. Jsou lakonické formou ale silné svým výrazem. Působí v různých konfiguracích a nabírají nové významy. V rámci výstavy v Galerii města Třince jejich dílo získá formu dialogu nebo konfrontace,“ uvádí doprovodný text k výstavě Identical Identity. Ta bude ke zhlédnutí až do 18. února letošního roku.

 

 

Komentáře